reklama
 
 

Volby potvrdily, že existují dvě Polska. Západ A a východ B

12. 5. 2015 7:13
Tradiční rozdělení přetrvalo. Západní vojvodství preferují Komorowského, východní protikandidáta Dudu.

Varšava – Bohatý na politická překvapení byl uplynulý týden v evropské politice. Zároveň otřásl důvěrou v průzkumy veřejného mínění.

Nejprve se ve čtvrtek oproti očekávání nekonala žádná dramatická "bitva o Británii". Konzervativní strana  jasně vyhrála a sestavila vládu sama.

Překvapením a úspěchem konzervativců skončilo i nedělní první kolo prezidentských voleb v Polsku. Kandidát opoziční konzervativní formace Právo a spravedlnost (PiS) se vzepřel průzkumům a těsně porazil favorizovaného úřadujícího prezidenta Bronislawa Komorowského. Poměrem 34,76 ku 33,77 procenta.

Ten tak nemá své znovuzvolení za dva týdny, 23. května, vůbec jisté.

Pozoruhodný je pohled na volební mapu Polska. Poněkud připomíná Ukrajinu po tamních slavných volbách Juščenko versus Janukovyč v roce 2004.

Komorowski vyhrál v západních vojvodstvích, zatímco Duda vítězil v těch východních. Toto politické rozdělení Polska se už stalo tradicí. Právo a spravedlnost má od roku 2005 větší podporu na chudším a konzervativnějším východě, zatímco baštou Občanské platformy bývalého premiéra Donalda Tuska je západní Polsko.

(Rozdělení se někdy označuje pojmy Polsko A a Polsko B).

Jednoznačné rozdíly jsou také ve voličských preferencích mezi vesnicemi a městy. Podle agentury PAP na venkově vyhrál Duda se 43,8 procenta, zatímco Komorowski tam měl jen 25,6 procenta.

Ve velkých městech s více než 200 tisíci obyvateli dostal naopak Komorowski 37,9 procenta a Duda 28,3 procenta.

Dvaačtyřicetiletý právník Duda v kampani sliboval snížení věku pro odchod do důchodu a vyslovoval se proti přijetí eura.

Tradiční zůstala nízká volební účast. K urnám přišla necelá polovina oprávněných voličů.

Ve druhém kole bude záležet na tom, ke komu se přikloní ti, kteří v prvním kole hlasovali pro bývalého rockera Pawela Kukize. Ten získal dvacet procent hlasů, z velké části mladých lidí vymezujících se proti všem velkým stranám.

Nedělní výsledek je patrně největším polským volebním překvapením od roku 1990, kdy v prezidentských volbách kandidoval do té doby neznámý navrátilec z kanadské emigrace a předseda strany X Stanislav Tyminski. S třiadvaceti procenty postoupil do druhého kola s Lechem Walesou.

autor: Martin Novák | 12. 5. 2015 7:13

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama