reklama
 
 

Konzervativci znovu sahají po moci. Co řekly volby v Polsku

11. 5. 2015 9:31
Šok po polských prezidentských volbách. V prvním kole nečekaně vyhrál kandidát konzervativní opozice Andrzej Duda. Dvacet procent nespokojených hlasů sebral rocker Pawel Kukiz.

Varšava - Polsko hlásí velké překvapení. V prvním kole prezidentských voleb tam zvítězil kandidát konzervativců Andrzej Duda, až za ním skončil favorit průzkumů a úřadující hlava státu Bronislaw Komorowski.

Bronz bere populista a rocker Pawel Kukiz.

Duda získal téměř 35 procent hlasů, Komorowski o dvě procenta méně a Kukiz přes dvacet procent. Co tento šokující výsledek znamená?

Do druhého kola postupuje Duda a Komorowski. Příští dva týdny tedy budou téměř jistě plné "házení špíny" a osočujících ataků jednoho na druhého.

Oba dva se budou zároveň snažit oslovit Kukizovy specifické voliče - většinou nespokojence se současným stavem polské politiky. Plus část voličů levice, jejíž kandidátka Magdalena Ogórek s 2,4 procenta hlasů naprosto propadla.

Znamená to, že je otevřený nejen výsledek druhého kola, které se bude konat za dva týdny, ale především výsledek parlamentních voleb, které budou na podzim, nejspíš v polovině října.

V Polsku se zároveň otevřel reálný scénář návratu k moci pro vůdce konzervativní strany Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczyńského, který - ještě nedávno neznámého - Andrzeje Dudu vyslal do prezidentského souboje na jistou porážku.

Znamená to také, že s odchodem úspěšného premiéra Donalda Tuska do křesla šéfa Evropské rady do Bruselu nemá středopravicová vládní Občanská platforma nikoho, kdo by se mohl proti Kaczyńskému postavit v pomyslném i reálném souboji politických osobností.

Volební štáb Komorowského zaspal a nechal se ukolébat dlouhodobě vysokým ratingem prezidenta. Ten ale v posledních týdnech spadl o více než dvacet procent.

Neuvěřitelný výsledek populisty Pawla Kukize, jehož jedinou politickou myšlenkou jsou jednomandátové volební obvody, o nichž dokonce napsal punkovou písničku, svědčí také o tom, že mnoho Poláků je dlouholetým soupeřením Občanské platformy a Práva a spravedlnosti unaveno. Nenacházejí alternativu, levice je v troskách.

Objevují se ale nové tváře. V parlamentních volbách před čtyřmi roky skončilo na třetím místě levicově populistické hnutí Janusze Palikota. To se rozpadlo a jeho šéf v prezidentských volbách skončil hluboko v poli poražených. Evidentně nicméně existuje skupina voličů, kterou lze oslovit a přilákat k urnám.

Dalším faktorem je nízká volební účast obecně (jen 49,4 % podle prvních údajů volební komise, což je nejméně od roku 1990) a málo disciplinovaných voličů. Vzorně k urnám tradičně chodí hlavně konzervativci.

Polsko se možná modernizuje, ale součástí tohoto procesu je ochladnutí dřívější relativně silné motivace jít volit. Komorowského vládní tábor se ukolébal úspěchy posledních let a podcenil nespokojenost lidí s fungováním polského státu.

Komorowski se teď každopádně nevyhne televizní volební debatě s Dudou. Před prvním kolem ji odmítal, protože tvrdil, že se do něj ostatních jedenáct kandidátů bude jen trefovat jako do úřadující hlavy státu.

Teď ale prezident bude muset mobilizovat voliče a přesvědčit, že má smysl jít za dva týdny znovu hlasovat. Polská politika, trochu nudná v posledních letech, nabrala nečekané obrátky.

autor: Martin Ehl | 11. 5. 2015 9:31

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama