Konzervativci znovu sahají po moci. Co řekly volby v Polsku

Martin Ehl
11. 5. 2015 9:31
Šok po polských prezidentských volbách. V prvním kole nečekaně vyhrál kandidát konzervativní opozice Andrzej Duda. Dvacet procent nespokojených hlasů sebral rocker Pawel Kukiz.
Andrzej Duda, vítěz prvního kola polských prezidentských voleb.
Andrzej Duda, vítěz prvního kola polských prezidentských voleb. | Foto: Reuters

Varšava - Polsko hlásí velké překvapení. V prvním kole prezidentských voleb tam zvítězil kandidát konzervativců Andrzej Duda, až za ním skončil favorit průzkumů a úřadující hlava státu Bronislaw Komorowski.

Bronz bere populista a rocker Pawel Kukiz.

Duda získal téměř 35 procent hlasů, Komorowski o dvě procenta méně a Kukiz přes dvacet procent. Co tento šokující výsledek znamená?

Do druhého kola postupuje Duda a Komorowski. Příští dva týdny tedy budou téměř jistě plné "házení špíny" a osočujících ataků jednoho na druhého.

Oba dva se budou zároveň snažit oslovit Kukizovy specifické voliče - většinou nespokojence se současným stavem polské politiky. Plus část voličů levice, jejíž kandidátka Magdalena Ogórek s 2,4 procenta hlasů naprosto propadla.

Znamená to, že je otevřený nejen výsledek druhého kola, které se bude konat za dva týdny, ale především výsledek parlamentních voleb, které budou na podzim, nejspíš v polovině října.

V Polsku se zároveň otevřel reálný scénář návratu k moci pro vůdce konzervativní strany Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczyńského, který - ještě nedávno neznámého - Andrzeje Dudu vyslal do prezidentského souboje na jistou porážku.

Znamená to také, že s odchodem úspěšného premiéra Donalda Tuska do křesla šéfa Evropské rady do Bruselu nemá středopravicová vládní Občanská platforma nikoho, kdo by se mohl proti Kaczyńskému postavit v pomyslném i reálném souboji politických osobností.

Volební štáb Komorowského zaspal a nechal se ukolébat dlouhodobě vysokým ratingem prezidenta. Ten ale v posledních týdnech spadl o více než dvacet procent.

Neuvěřitelný výsledek populisty Pawla Kukize, jehož jedinou politickou myšlenkou jsou jednomandátové volební obvody, o nichž dokonce napsal punkovou písničku, svědčí také o tom, že mnoho Poláků je dlouholetým soupeřením Občanské platformy a Práva a spravedlnosti unaveno. Nenacházejí alternativu, levice je v troskách.

Objevují se ale nové tváře. V parlamentních volbách před čtyřmi roky skončilo na třetím místě levicově populistické hnutí Janusze Palikota. To se rozpadlo a jeho šéf v prezidentských volbách skončil hluboko v poli poražených. Evidentně nicméně existuje skupina voličů, kterou lze oslovit a přilákat k urnám.

Prezident Komorowski po prvním kole voleb.
Prezident Komorowski po prvním kole voleb. | Foto: Reuters

Dalším faktorem je nízká volební účast obecně (jen 49,4 % podle prvních údajů volební komise, což je nejméně od roku 1990) a málo disciplinovaných voličů. Vzorně k urnám tradičně chodí hlavně konzervativci.

Polsko se možná modernizuje, ale součástí tohoto procesu je ochladnutí dřívější relativně silné motivace jít volit. Komorowského vládní tábor se ukolébal úspěchy posledních let a podcenil nespokojenost lidí s fungováním polského státu.

Komorowski se teď každopádně nevyhne televizní volební debatě s Dudou. Před prvním kolem ji odmítal, protože tvrdil, že se do něj ostatních jedenáct kandidátů bude jen trefovat jako do úřadující hlavy státu.

Teď ale prezident bude muset mobilizovat voliče a přesvědčit, že má smysl jít za dva týdny znovu hlasovat. Polská politika, trochu nudná v posledních letech, nabrala nečekané obrátky.

 

Právě se děje

Další zprávy