Polsko půjde volit prezidenta. Největší naději má Komorowski

Martin Ehl
9. 5. 2015 19:20
Prezident ztratil vysokou podporu a očekává se druhé kolo za dva týdny. Prezidentské volby jsou předkolem podzimních parlamentních voleb.
Bronislaw Komorowski.
Bronislaw Komorowski. | Foto: Reuters

Varšava - Ještě před dvěma měsíci to vypadalo, že úřadující polský prezident Bronislaw Komorowski to nebude mít v nedělních volbách složité a hladce obhájí svůj mandát. Kvůli slabé kampani a nečekanému úspěchu zpěváka a populisty Pawla Kukize, který přetahuje nespokojence z řad provládního tábora, se ale Komorowského znovuzvolení v prvním kole nepodaří.

Komorowski je svázaný s vládní Občanskou platformou, která se ale podobně jako on potýká s nedostatkem silných osobností a jasným programem pro podzimní parlamentní volby.

Průzkumy prezidentovi dávají naději na zisk zhruba čtyřiceti procent. Jeho hlavní soupeř, kandidát konzervativní opozice Andrzej Duda, má ale malé šance prezidenta dohnat. Jeho podpora kolem pětadvaceti procent je slabá na to, aby vážně úřadujícího prezidenta ohrozil v očekávaném druhém kole, které se má konat 24. května.

Naprostou senzancí je očekávané třetí místo rockera Pawla Kukize, který ve čtvrtek přerušil kampaň kvůli vážné nemoci otce. Pokud by Kukiz opravdu získal tolik hlasů, tak je možné, že neodolá pokušení a založí s podporu dalších populistů stranu a půjde s ní do podzimních parlamentních voleb.

Naprosté fiasko naproti tomu čeká na polskou levici, jejíž kandidátka Magdalena Ogóreková má šanci na získání zhruba tří procent.

Výsledek prezidentských voleb do velké míry předurčí podzimní parlamentní volby. "Výsledek prvního kola může předělat celou politickou scénu v Polsku. Vládní Občanská platforma a opoziční Právo a spravedlnost si sice zachovají dominanci, ale slabost levice a oživení antisystémové pravice tvoří potenciál pro změnu vlády po podzimních volbách do Sejmu,“ domnívá se Wojciech Szacki, analytik think tanku Polityka Insight.

Duda, který byl neznámou tváří konzervativců do momentu, než si ho vůdce Jaroslaw Kaczyński vybral za kandidáta, slíbil objet všechny města a obce a svůj slib téměř dodržel.

Komorowski brázdil Polsko v "Bronkobuse", pojmenovaném podle zdrobněliny jeho křestního jména Bronek. Prezidentův štáb se ale příliš spolehl na všeobecnou známost hlavy státu a jeho oficiální program, do něhož se vpletlo třeba i oznámení o historickém nákupu protiraketové obrany včetně raket Patriot.

Komorowski býval i ministrem obrany a prezentuje se jako stoupenec vyzbrojení Polska a vyšších výdajů na obranu. Sám před dvěma lety oznámil desetiletý program modernizace polské armády.

Kampani měla pomoci i čtvrteční vzpomínka na 70. výročí konce druhé světové války, kterou Poláci uspořádali v Gdaňsku v místě, kde válka v roce 1939 začala. Vzpomínková slavnost, jíž se zúčastnilo několik prezidentů včetně Miloše Zemana měla být protipólem přehlídky v Moskvě, kterou většina západních státníků ignorovala kvůli ruské invazi na Ukrajinu.

Komorowski je po odchodu premiéra Donalda Tuska do Bruselu na post předsedy Evropské rady kvůli slabému výkonu premiérky Ewy Kopaczové nejvýraznější tváří vládní Občanské platformy. Ve straně ale svádějí souboj různá křídla, což ji oslabuje před podzimními volbami. Proto je výsledek prezidentských voleb pro stranu důležitý jako průzkum nálad voličů.

Andrzej Duda se zase musí potýkat s tím, že je pouze europoslancem, kterého do předem ztraceného boje vyslal Jaroslaw Kaczyński. Někteří analytici tvrdí, že Duda by v případě slušného výsledku (nad třicet procent v prvním kole) mohl uvažovat o tom, že vytvoří uvnitř konzervativní strany Právo a spravedlnost alternativu vůči Kaczyńskému. Ale růst jeho preferencí se týden před volbami zastavil a Duda zřejmě nesáhne ani na obvyklou hranici hlasů, kterou zsíkává právě strana Právo a spravedlnost.

Důležitá bude také účast voličů. V prezidentských volbách v Polsku tradičně hlasuje více voličů než v parlamentních, rekord byl v roce 1995, kdy k volbám přišlo 64,7 procent voličů.

Letos očekávaná nižší účast kolem padesáti procent nahrává spíš opozičnímu kandidátovi a bude hlavním faktorem, který způsobí, že bude potřeba druhé kolo voleb. Voliči konzervativní opozice jsou disciplinovanější než voliči vládní Občanské platformy. Navíc, Komorowski během kampaně právě nevyvolal pocit naléhavosti a emocí, které by voliče k urnám přilákaly.

 

Právě se děje

Další zprávy