Volby, které nebyly, stály britské labouristy milion

lem
23. 10. 2007 11:35
Rozhodnutí premiéra Browna se stalo terčem kritiky

Londýn - Předčasné parlamentní volby se ve Velké Británii konat nebudou. Předvolební kampaň však byla v plném proudu. Britský deník Guardian tvrdí, že vládní strana do ní investovala celý milion liber. Zbytečně.

Nedávné rozhodnutí premiéra Gordona Browna ukončit dohady ohledně konání předčasných voleb přineslo vládním labouristům kritiku ze strany opozice, médií i veřejnosti.

Špatně investované peníze labouristů

Katastrofám není konec. Když 6. října britský premiér předvolební bláznovství ukončil, na účtu labouristické strany již figurovaly statisícové sumy za vybudování tiskového centra, předvolební plakáty, či naverbování volebního personálu.

Labourističtí kandidáti na parlamentní posty tiskli dopisy svým voličům, lákali k volbám, přesvědčovali o svých kvalitách. Vše zbytečně. Strach jejich šéfa jim zhatil plány.

Gordon Brown měl přitom velkou šanci uspět. Volební preference labouristů od odchodu Tonyho Blaira rostly jako nikdy předtím. Labouristé a jejich příznivci doufali, že prohra konzervativců zlomí vaz jejich vůdci Davidu Cameronovi.

Volby byly považovány za hotovou věc. Byl to ale právě Cameron, kdo zaútočil. Začátkem října na konferenci strany Browna ke konání předčasných voleb sám vyzval, a to v bojovné řeči, kterou pochvalně hodnotili delegáti i média.

Premiér si však již nebyl vítězstvím jist, a tak pár dnů na to spekulace o konání předčasných voleb nadobro utnul. V rozhovoru pro BBC tehdy zcela odmítl, že by se předčasné volby mohly konat letos či v příštím roce.

Milionové půjčky a ještě větší deficit. Britským labouristům chybí dvacet milionů liber.
Milionové půjčky a ještě větší deficit. Britským labouristům chybí dvacet milionů liber. | Foto: Reuters

Co s finančními skandály?

Obří a hlavně zbytečné výdaje přišly v době, kdy se labouristé potýkají s deficitem vlastního rozpočtu ve výši 20 milionů liber.

Teprve před nedávnem se jim navíc podařilo vybřednout ze skandálů s tajnými půjčkami a dary, které měli straně poskytnout vlivní britští podnikatelé.

V březnu 2006 totiž vyšlo najevo, že Labouristická strana dostala potají finance od osob, které byly nominovány na povýšení do šlechtického stavu.

Tony Blair tehdy popřel, že by spolu nominace a půjčky jakkoli souvisely. Britskou veřejnost svými kroky přesto popudil.

 

Právě se děje

Další zprávy