Daleko lépe však atmosféru prvního vojenského převratu v Thajsku po 15 letech charakterizovalo to, co následovalo poté.
"Odpusťte, ale nejsem zdejší," pravil onen voják a plaše se usmál, zatímco já a přítelkyně jsme seděli na motorce uprostřed ulice. "Mám strašný hlad. Nevíte, kde je tady poblíž prodejna 7-Eleven?"
Převrat v zemi úsměvů
Kdykoliv jsem před tímto okamžikem přemýšlel o převratech, míhaly se mi před očima rozezlené davy, hořící barikády a poslední pohledy svržených vůdců, které muži v maskáčích odvádějí pryč.
Toto však byl puč v "zemi úsměvů". Skupina generálů obávajících se o stav země svrhla miliardáře Tchaksina Šinavatru, protože si prostě myslela, že premiér je zkorumpovaný a narušuje karmu celého národa.
Byl to převrat, při kterém lidé ze strachu z tanků nezůstali za zavřenými dveřmi, ale v pyžamech vyrazili do ulic Bangkoku.
Ještě s rozespalýma očima sledovali dění a ve jménu demokracie provolávali vojákům slávu, aniž si zřejmě uvědomovali všechen ten paradox.
Když noc pokročila a začalo být jasné, že se vše obejde bez násilí, nechali se lidé fotografovat s vojáky, kteří sklopili hlavně a dávali si něco k snědku, případně klábosili s místními a bafali z darovaných cigaret.
Podpora davů
"Jsem tu, protože je Tchaksin zkorumpovaný a ničí svou zemi," prohlásil jeden motocyklista, očividně "líznutý" několika skleničkami nechvalně proslulé místní whisky Mekong. "Jsem tu, abych podpořil vojáky."
Během dní, jež následovaly po 18. úspěšném převratu v thajské historii, jsem viděl stovky lidí, kteří činili totéž.
V souladu s proslulou pohostinností tohoto národa v jihovýchodní Asii se to v ulicích kolem pozlaceného královského paláce v Bangkoku jen hemžilo lidmi všech vrstev, kteří nabízeli vojákům jídlo i květiny.
Z puče karneval
Nakonec převládla karnevalová atmosféra. Objevily se modelky v maskáčových minikalhotkách a začaly se natřásat kolem tanků. Novomanželé celí v bílém pózovali vedle vojáků. Děti s maketami zbraní si hrály na vojáky, zatímco vojáci samotní podřimovali ve stínu stromů.
Koho by napadlo, že život za výjimečného stavu může být tak zábavný?
Nová vojenská rada možná vojákům vydala rozkaz zasáhnout proti veřejným shromážděním a jakékoliv formě nesouhlasu, ale zároveň jim sdělila, že tak mají činit s úsměvem.
Po nařízeních a prohlášeních generálů o převzetí moci armádou, jež v televizi přečetla thajská královna krásy, dokonce následoval titulek "Omlouváme se za vzniklé nepohodlí", neboť televizní vstupy přerušily obvyklý příval telenovel a estrád.
Protesty ze zahraničí
Nesouhlasné hlasy se ozývaly hlavně ze zahraničí od zahraničních vlád a skupin bojujících za lidská práva.
Infobox
Další reportáže čtěte ZDE
"Tchaksinova vláda byla civilní autokracií, ale vojenská autokracie je horší než civilní autokracie," uvedla například Asijská komise pro lidská práva v prohlášení, o němž thajská média neinformovala.
Thajsko podle této organizace se sídlem v Hongkongu prožívá "velice nebezpečný okamžik".
Když jsem však na druhý den, který armáda prohlásila za den pracovního klidu, dorazil do redakce, někteří lidé v Bangkoku jako by o tom vůbec nevěděli, natožpak aby jim na tom záleželo.
"Co se to včera v noci v mé zemi stalo?" zavolal na mě jeden přítel. "A proč nikdo nepřišel do práce?"