Vojenský puč 21. století? Velký karneval

Martin Petty
5. 10. 2006 0:00
Bangkok (Od zpravodaje agentury Reuters) - Když probíhal vojenský převrat a voják s puškou mne vyzval, abych zastavil, raději jsem poslechl.
Puč "Made in Thailand" - I takhle může vypadat vojenský puč se změnou vlády, zákazem shromažďování nebo cenzurou
Puč "Made in Thailand" - I takhle může vypadat vojenský puč se změnou vlády, zákazem shromažďování nebo cenzurou | Foto: Reuters

Daleko lépe však atmosféru prvního vojenského převratu v Thajsku po 15 letech charakterizovalo to, co následovalo poté.

"Odpusťte, ale nejsem zdejší," pravil onen voják a plaše se usmál, zatímco já a přítelkyně jsme seděli na motorce uprostřed ulice. "Mám strašný hlad. Nevíte, kde je tady poblíž prodejna 7-Eleven?"

Převrat v zemi úsměvů

Kdykoliv jsem před tímto okamžikem přemýšlel o převratech, míhaly se mi před očima rozezlené davy, hořící barikády a poslední pohledy svržených vůdců, které muži v maskáčích odvádějí pryč.

Nejvyšší thajský buddhistický mnich Jeho Svatost Somdet Pra Nijanasamvara Somdet Pra Sangaraja přijímá nového ministerského předsedu Surajuda Čulanonta a jeho ženu v klášteře Wat Bowonniwet v Bangkoku.
Nejvyšší thajský buddhistický mnich Jeho Svatost Somdet Pra Nijanasamvara Somdet Pra Sangaraja přijímá nového ministerského předsedu Surajuda Čulanonta a jeho ženu v klášteře Wat Bowonniwet v Bangkoku. | Foto: Reuters

Toto však byl puč v "zemi úsměvů". Skupina generálů obávajících se o stav země svrhla miliardáře Tchaksina Šinavatru, protože si prostě myslela, že premiér je zkorumpovaný a narušuje karmu celého národa.

Byl to převrat, při kterém lidé ze strachu z tanků nezůstali za zavřenými dveřmi, ale v pyžamech vyrazili do ulic Bangkoku.

Ještě s rozespalýma očima sledovali dění a ve jménu demokracie provolávali vojákům slávu, aniž si zřejmě uvědomovali všechen ten paradox.

Když noc pokročila a začalo být jasné, že se vše obejde bez násilí, nechali se lidé fotografovat s vojáky, kteří sklopili hlavně a dávali si něco k snědku, případně klábosili s místními a bafali z darovaných cigaret.

Voják se směje zatímco v ruce drží obraz krále a královny
Voják se směje zatímco v ruce drží obraz krále a královny | Foto: Reuters

Podpora davů

"Jsem tu, protože je Tchaksin zkorumpovaný a ničí svou zemi," prohlásil jeden motocyklista, očividně "líznutý" několika skleničkami nechvalně proslulé místní whisky Mekong. "Jsem tu, abych podpořil vojáky."

Během dní, jež následovaly po 18. úspěšném převratu v thajské historii, jsem viděl stovky lidí, kteří činili totéž.

V souladu s proslulou pohostinností tohoto národa v jihovýchodní Asii se to v ulicích kolem pozlaceného královského paláce v Bangkoku jen hemžilo lidmi všech vrstev, kteří nabízeli vojákům jídlo i květiny.

Z puče karneval

Nakonec převládla karnevalová atmosféra. Objevily se modelky v maskáčových minikalhotkách a začaly se natřásat kolem tanků. Novomanželé celí v bílém pózovali vedle vojáků. Děti s maketami zbraní si hrály na vojáky, zatímco vojáci samotní podřimovali ve stínu stromů.

I během vojenského převratu vojáci absolvují pravidelné buddhistické rituály
I během vojenského převratu vojáci absolvují pravidelné buddhistické rituály | Foto: Reuters

Koho by napadlo, že život za výjimečného stavu může být tak zábavný?

Nová vojenská rada možná vojákům vydala rozkaz zasáhnout proti veřejným shromážděním a jakékoliv formě nesouhlasu, ale zároveň jim sdělila, že tak mají činit s úsměvem.

Po nařízeních a prohlášeních generálů o převzetí moci armádou, jež v televizi přečetla thajská královna krásy, dokonce následoval titulek "Omlouváme se za vzniklé nepohodlí", neboť televizní vstupy přerušily obvyklý příval telenovel a estrád.

Protesty ze zahraničí

Nesouhlasné hlasy se ozývaly hlavně ze zahraničí od zahraničních vlád a skupin bojujících za lidská práva.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

"Tchaksinova vláda byla civilní autokracií, ale vojenská autokracie je horší než civilní autokracie," uvedla například Asijská komise pro lidská práva v prohlášení, o němž thajská média neinformovala.

Thajsko podle této organizace se sídlem v Hongkongu prožívá "velice nebezpečný okamžik".

Když jsem však na druhý den, který armáda prohlásila za den pracovního klidu, dorazil do redakce, někteří lidé v Bangkoku jako by o tom vůbec nevěděli, natožpak aby jim na tom záleželo.

"Co se to včera v noci v mé zemi stalo?" zavolal na mě jeden přítel. "A proč nikdo nepřišel do práce?"

 

Právě se děje

Další zprávy