Převrat v hladovějícím Zimbabwe. Vojáci nemíří na prezidenta Mugabeho, ale na jeho manželku

Martin Novák Martin Novák
15. 11. 2017 13:04
Robert Mugabe vládl jako prezident jihoafrickému Zimbabwe dlouhých 37 let. Teď ho drží vlastní armáda v domácím vězení. Noční vojenský převrat ale nemíří tolik na třiadevadesátiletého politika, jako na jeho ambiciózní manželku Grace Mugabeovou, která se postupně drala k moci.
Robert Mugabe a Grace Mugabeová.
Robert Mugabe a Grace Mugabeová. | Foto: Reuters

Harare - Klidný, nekrvavý a vlastně očekávaný převrat. Zimbabwe se ráno probudilo do změny, na kterou čekalo 37 let.

Robert Mugabe, první a jediný prezident země od roku 1980, je i s manželkou v domácím vězení. Je ale v pořádku, ujistil mluvčí armády na televizní stanici ZBC.

Vojáci po půlnoci obsadili státní televizi a rozhlas. Zablokovali sídlo parlamentu i prezidenta. A to bez větších problémů - dokonce nebyla ani přerušena doprava ve městě.

"Nedělejte žádné 'blbosti', prostě jeďte," řekla vojenská hlídka zpravodaji agentury Reuters, který projížděl centrem metropole Harare.

Obrněné transportéry zaujaly pozice na okrajích města ještě za světla, v úterý odpoledne. Bylo jasné, že se něco děje. Nebo přesněji: že se něco brzy stane.

Za vším hledej ženu

Zimbabwe na jihovýchodě Afriky je roky sužované nedostatkem potravin a katastrofální inflací.

Převrat ale nemíří na třiadevadesátiletého politika, kdysi vůdce povstalců proti vládě apartheidu v Rhodésii, jak se země v dobách nadvlády bělochů nazývala. Hlavním terčem je jeho ambiciózní manželka, o 41 let mladší Grace Mugabeová.

Vojáci v centru Harare.
Vojáci v centru Harare. | Foto: Reuters

V boji o nástupnictví po prezidentovi zahájila čistku mezi potenciálními konkurenty.

O funkci tak minulý týden přišel viceprezident Emmerson Mnangagwa. Jeden z veteránů války proti apartheidu a dlouholetý spolupracovník Mugabeho.

Podporovatelé Grace Mugabeové s jejím transparentem na sjezdu vládnoucí strany ZANU-PF.
Podporovatelé Grace Mugabeové s jejím transparentem na sjezdu vládnoucí strany ZANU-PF. | Foto: Reuters

Naplno tak propukl boj o moc mezi dvěma skupinami. Veteránů, jako je Mnangagwa, a mladších členů vládnoucí strany Zimbabwský národní svaz (ZANU-PF), kterým se přezdívá G40.

Mugabeovou otevřeně podporovalo mládežnické křídlo. Jejího důležitého spojence - ministra financí Ignatiuse Chomba - nyní vojáci zatkli.

"Zaměřujeme se na zločince v okolí Mugabeho, kteří svými kriminálními činy způsobují sociální a ekonomické utrpení," uvedl v televizním prohlášení armádní mluvčí SB Moyo.

Od africké naděje k diktátorovi

Robert Mugabe byl původně pokládán za velkou naději pro Zimbabwe i pro celou Afriku.

Po skončení apartheidu vyzval ke smíření černochů a bělochů. Bělošskou populaci nevyháněl, a dokonce nechal v zemi v klidu žít vůdce Rhodésie a odpůrce vlády černošské většiny Iana Smitha.

Zástupce armády Sibusiso B. Moyo oznamuje v televizi, že vojáci zadrželi Mugabeho.
Zástupce armády Sibusiso B. Moyo oznamuje v televizi, že vojáci zadrželi Mugabeho. | Foto: Reuters

Ještě v roce 1990 Mugabe vystupoval v mezinárodní panelové televizní diskusi o budoucnosti demokracie, které se zúčastnil i tehdejší československý prezident Václav Havel.

Foto: Aktuálně.cz

Později ale přišly ekonomické problémy a Mugabeho vláda dostávala stále více diktátorské rysy. Násilně zabíral bělošské farmy - včetně tabákových - a potlačoval opozici i kritiky uvnitř strany.

Špatná hospodářská situace vyvrcholila v letech 2007 a 2008, kdy inflace dosáhla řádu milionů procent. Lidé masově prchali do Jihoafrické republiky.

Autor tohoto textu navštívil Zimbabwe v roce 2002 a už tehdy byly v obchodech jen cibule a sušenky. Na brambory se stály dlouhé fronty na ulicích.

Sesazený viceprezident Mnangagwa chtěl podle agentury Reuters návrat bělošských farmářů a lepší spolupráci vlády Zimbabwe s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) kvůli hospodářské pomoci.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Zemřela literární historička a mluvčí Charty 77 Marie Rút Křížková

Ve věku 84 let v pátek zemřela literární historička a mluvčí Charty 77 Marie Rút Křížková. Zásadní měrou se zasloužila o vydání díla básníka Jiřího Ortena, věnovala se také literární tvorbě v terezínském ghettu.

Marie Rút Křížková se narodila v roce 1936 ve středočeském Miličíně. V roce 1968 absolvovala dálkově Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor čeština ­ pedagogika, specializace literární historie. Působila jako učitelka, vychovatelka, odborná pracovnice v Památníku Terezín a Středočeské galerii v Praze. Za normalizace byla Křížková lesní dělnicí a třídičkou pošty. Své zážitky z té doby sepsala do díla Svědectví, které nemohlo být vysloveno. Mluvčí Charty 77 byla od února 1983 do ledna 1984.

Křížková má tři dcery. Jednou z nich je herečka a moderátorka Ester Janečková, která je nemanželským dítětem divadelního režiséra a dramaturga Oty Ornesta, staršího bratra Jiřího Ortena.

před 2 hodinami

Basketbalistky USK v EL na závěr bubliny v Turecku porazily Gdyni

asketbalistky USK Praha dnes ve třetím kole Evropské ligy porazily Gdyni 85:76. Výběr trenérky Natálie Hejkové tak úvodní část základní skupiny v Istanbulu zakončily s bilancí dvou vítězství a jedné porážky. Zbývající tři zápasy, ve kterých se bude hrát o dvě místa ve čtvrtfinále, čekají český celek v lednu.

Hráčky USK k zápasu nastoupily den po výhře 80:79 nad Lyonem, v prvním utkání v protikoronavirové bublině v Turecku v úterý podlehly 70:77 domácímu Fenerbahce. Gdyně naopak v Turecku prohrála obě dosavadní utkání ve skupině a ani proti Pražankám neuspěla.

Po vyrovnané první čtvrtině se ve druhé podařilo USK odskočit a po prvním poločase vedl 42:34. Největší zásluhu na tom měla pivotka Brionna Jonesová, která si v úvodním dějství připsala 16 bodů a sedm doskoků. Alyssa Thomasová k vedení přispěla 13 body, osmi doskoky a pěti asistencemi.

Po přestávce hráčky USK drama nepřipustily a vedení postupně navýšily až na rozdíl 17 bodů. Nakonec vyhrály 85:76 a před druhou částí základní skupiny, kde se od 19. do 21. ledna bude hrát o dvě postupová místa, mají stejnou bilanci jako Lyon a Fenerbahce. Gdyně je s třemi porážkami poslední.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 28 body a deseti doskoky Jonesová. Americká pivotka odehrála celý zápas stejně jako její krajanka Thomasová, která s bilancí 19 bodů, 11 doskoků a 12 asistencí zaznamenala triple-double. V dresu Gdyně byla s 24 body nejlepší Alice Kuneková.

Evropská liga basketbalistek - 3. kolo:

Skupina B (Istanbul):

Gdyně - USK Praha 76:85, Fenerbahce Istanbul - Lyon 70:84.

Tabulka:

1. Lyon 3 2 1 252:207 5
2. USK Praha 3 2 1 235:232 5
3. Fenerbahce Istanbul 3 2 1 227:224 5
4. Gdyně 3 0 3 203:254 3

 

Další zprávy