Paříž - Veřejná doprava ve Francii stojí. V úterý večer začali proti připravované Sarkozyho penzijní reformě stávkovat železničáři. Ve středu ráno se k ním přidali další zaměstnanci veřejné dopravy.
Do stávky vstoupili i zaměstnanci plynáren a elektráren, výpady v dodávkách však nejsou očekávány.
Paříž postihl kolaps. Zastavily se nejen vlaky, ale také metro a autobusová doprava. A kdy stávka skončí? Podle serveru BBC News nikdo neví. Odboráři ji vyhlásili jako časově neomezenou.
Více ČTĚTE ZDE: Francie se zastavila. Na výstrahu Sarkozymu
"Následující dny budou testem nervů francouzského premiéra," hlásí z Paříže reportérka BBC.
Premiér Francois Fillon se v parlamentu proti krokům odborářů ostře postavil. Podle jeho slov budou "miliony Francouzů zbaveni základních lidských práv; práva na svobodu pohybu a práva na práci."
Některé vlaky na koleje ale přece jen vyjely.
Stávka se vyhne vlakům, které do Francie zamíří z nově zrekonstruovaného londýnského nádraží St Pancras. Bez problémů se bude jezdit také Eurostarem do Bruselu. V provozu je dokonce 90 procent vysokorychlostních vlaků TGV.
Sarkozy: Pracovat se bude víc, důchod se sníží
A proč francozské odbory stávku vyhlásily?
Prezident Nicolas Sarkozy hodlá snížit důchody těm pracovníků veřejných služeb, kteří měli až dosud možnost odcházet do důchodu předčasně (po 37 a půl opdracovaných letech namísto čtyřiceti).
"V reformách budu pokračovat. Nic mě od mého cíle neodradí," prohlásil během návštěvy Evropského parlamentu ve Štrasburku. "Francouzská veřejnost s reformou souhlasila. Řekl jsem jim o ní už před volbami všechno," dodal.
Mluvčí odborů Oliver Sekai v tímto názorem nesouhlasí. "Reforma znamená, že budou pracovat více a dostávat menší penzi. Nejsem si jistý, že s tímto Francouzi souhlasí," řekl pro BBC.
Stávky na denním programu
Francie s nástupem pravicového premiéra Nicholase Sarkozyho a jeho reformních plánů zažívá jednu stávku za druhou. Na dvacátého lisotpadu se stávkovat chystají učitelé a státní úředníci.
Právě stávkami přiměly odbory loni na jaře minulou vládu, aby ustoupila od reforem veřejných financí.
Poslední protesty proti důchodové reformě se ve Francii uskutečnily v roce 1995 a do ulic tehdy vyšly statisíce občanů. Vláda od svého plánu nakonec ustoupila.