Vlajku nechte doma. Zamezíte rasismu

lem
22. 1. 2007 12:02
Sydney - V Austrálii se rozhořel spor o národní symbol. Na jedné straně padají obvinění z rasismu, na druhé z neúcty k vlastnímu národu.
Foto: Aktuálně.cz

Příčinu k celonárodní debatě zavdali pořadatelé koncertu The Big Day Out, kteří v jednu chvíli označili vlajku za symbol "rasismu převlečeného za patriotismus".

"Snažíme se vytvořit mírumilovnou hudební akci, proto prosíme návštěvníky, aby vlajky nechali doma," žádali pořadatelé největšího australského koncertu pod širým nebem.

Poté, co se v australských médiích strhla ostrá diskuze a na adresu organizátorů se snesla celá řada stížností ze strany veřejnosti i politiků, své prohlášení přece jen zmírnili.

Vlajku nezakazujeme, ale...

"Vlajku nezakazujeme, pouze žádáme návštěvníky, aby ji nezneužívali," stojí na oficiálních stránkách festivalu The Big Day Out. (více ZDE) 

Premiér John Howard se nechal slyšet, že nošení vlajky "nemůže být nikdy zakázáno, protože by šlo o urážku milionů Australanů".

Argumenty, že poslední dobou roste počet incidentů a agresivní mávání vlajkami pouze zvyšuje napětí tak neobstál, a to přesto, že právě australské Sydney se v prosinci 2005 stalo svědkem vlny rasově motivovaných násilností.

Útoky na arabsky vyhlížející občany na pláži na předměstí Cronulla tehdy vyvolaly řádění arabské mládeže v dalších částech města a vyžádaly si v průběhu několika dnů desítky zraněných a zatčených.

Budou se násilnosti opakovat?

Hlavní producent koncertu Ken West se proto návratu násilností stále obává.

"Australská vlajka je používána jako barva gangů. Jde o rasismus, který se vydává za patriotismus, a to nehodlám tolerovat," prohlásil pro deník The Daily Telegraph.

Ovlivnily ho údajně také střety mezi chorvatskými a srbskými fanoušky v průběhu tenisového turnaje Australian Open v Melbourne.

Proti se naopak postavily spolky válečných veteránů, pro něž je vlajka symbolem národní jednoty nikoliv rozdělení.

 

Právě se děje

Další zprávy