Asad chce dobýt zpět celou Sýrii. Kvůli okolním státům to bude dlouhý boj, řekl

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 12. 2. 2016 17:03
Syrský prezident Bašár Asad slíbil, že znovu převezme vládu nad celou zemí. V rozhovoru pro agenturu AFP prohlásil, že by to udělal "bez zaváhání", ale zapojení ostatních zemí do konfliktu způsobilo, že "dobrat se k řešení potrvá dlouhou dobu". Asadovy výroky se dostaly na veřejnost jen pár hodin poté, co se světové mocnosti dohodly na tom, že chtějí do týdne zastavit boje. OSN doufá, že se díky tomu podaří dopravit humanitární pomoc do obležených měst. Syrský konflikt má na svědomí přinejmenším 250 000 mrtvých a 11 milionů vysídlených. Pět let trvající válka zapříčinila, že v Sýrii žije v nouzi 13,5 milionu lidí.
Syrský prezident Bašár Asad.
Syrský prezident Bašár Asad. | Foto: Reuters

Damašek - "Bylo by nelogické říkat, že jsme ochotni vzdát se jediného kusu našeho území," prohlásil v rozhovoru pro francouzskou agenturu AFP prezident Bašár Asad s tím, že chce dobýt zpět území celé Sýrie.

Podle vlastních slov je otevřený rozhovorům s opozicí, ale boje kvůli tomu nezastaví.

"Od začátku krize chováme víru ve vyjednávání a v politické kroky. Účast v rozhovorech ale neznamená, že zastavíme boj proti terorismu. Sýrie potřebuje obojí a tyto dvě věci jsou navzájem nezávislé."

Přestaňte chránit teroristy, vzkázal do Evropy

Syrská armáda - za mohutné podpory ruského letectva - v posledních dnech zaznamenala velké zisky u města Aleppo, avšak za cenu životů civilistů a odchodu obyvatelstva. K turecké hranici se vydalo z velkoměsta na 50 000 lidí.

Asad prohlásil, že smyslem bojů o Aleppo je přerušit zásobovací trasu do Turecka.

Prezident se vyjádřil i k uprchlické vlně, kterou spustila pět let trvající občanská válka. On sám však vinu trvale přisuzuje zemím, které podle něj podporují teroristy, k nimž řadí nejenom islámské radikály, ale také své oponenty.

"Vyzvu evropské vlády, které přímo přispěly k exodu uprchlíků tím, že chrání teroristy a zavádějí embargo proti Sýrii, aby pomohly Syřanům vrátit se domů," řekl v rozhovoru, který AFP poskytl ve čtvrtek.

Neodpustil si kritiku Francie a řekl, že Paříž musí svou politiku vůči Sýrii změnit. Francie patří k zemím, které žádají nekompromisně Asadovo odstoupení. Asad kritizoval také Turecko a Saúdskou Arábii, tedy státy které stojí na straně opozice. Podle prezidenta hrozí Sýrii vojenská intervence obou těchto zemí.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech, tvoří se kolony

Dva kamiony uvízly dne ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. ČTK to řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit. Na uvolnění druhého se pracuje. Policisté na místě řídí dopravu kyvadlově. Vznikají ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Ve Francii obžalovali čtyři policisty kvůli zbití černocha, tvrdili, že je sám napadl

Pařížská prokuratura obžalovala čtyři policisty podezřelé z fyzického napadení hudebního producenta černé pleti. S odvoláním na justiční zdroje o tom dnes informovala agentura AFP. Dva z obžalovaných podle ní zůstanou ve vazbě, dva budou pod dohledem čekat na proces na svobodě.

Incident v 17. pařížském obvodu, kvůli kterému čelí policisté obžalobě, se odehrál v sobotu 21. listopadu. Hudební producent Michel Zecler uvádí, že šel po ulici bez roušky, která je povinná kvůli šíření koronaviru. Když spatřil policejní auto, vešel do domu, ve kterém je nahrávací studio, aby se vyhnul pokutě. Policisté pak podle něj vstoupili za ním, k čemuž neměli oprávnění, a začali ho bít.

Trojice strážníků zpočátku tvrdila, že je Zecler napadl. Záběry z kamery, kterou ve čtvrtek zveřejnil server Loopsider, ale ukazují brutální zásah policistů proti Zeclerovi. Čtvrtý policista, který přišel jako posila, vhodil do nahrávacího studia slzný granát.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

V Libereckém kraji do rána nasněžilo, silničáři radí opatrnost

V Libereckém kraji do rána nasněžilo, silničáři doporučují opatrnost. Hlavní tahy jsou většinou holé a vlhké po chemickém ošetření. Bez větších problémů je sjízdná i silnice 10 na Harrachov a k hraničnímu přechodu do Polska.

Pozor by si podle silničářů měli dát motoristé ve vyšších polohách, kde na silnicích nižších tříd leží ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Na 16 silnicích hlavně v Jizerských horách a Krkonoších je povinná zimní výbava. Uzavřená je silnice 290 kolem přehrady Souš v Jizerských horách, ta se ale s prvním sněhem pro dopravu uzavírá. Auta tudy opět projedou až na jaře.

Teploty v Libereckém kraji dnes ráno klesají až k minus třem stupňům, většinou je oblačno. Podle meteorologů se přes den ještě může objevovat sněžení. Teploty vystoupají maximálně na dva stupně nad nulou, v horách bude mrznout po celý den.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Biden představil svůj tým pro komunikaci, budou v něm jenom ženy

Nově zvolený americký prezident Joe Biden představil svůj komunikační tým, který tvoří pouze ženy. Ředitelkou komunikace Bílého domu se stane mluvčí Bidenova volebního štábu Kate Bedingfieldová. Bidenovou tiskovou mluvčí pak bude Jen Psakiová, která byla mluvčí ministerstva zahraničí za vlády Baracka Obamy, uvedla agentura Reuters.

Mluvčí viceprezidentky Kamaly Harrisové bude Symone Sandersová, která byla hlavní poradkyní kampaně Bidena a Harrisové. Ředitelkou pro komunikaci příští první dámy Jill Bidenové bude Elizabetha Alexanderová, mluvčí Bidena v době, kdy zastával funkci viceprezidenta. Dalšími členkami týmu budou Karin Jeanová-Pierrová, Ashley Etiennová a Pili Tobarová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy