Damašek / Moskva - Syrská vláda se s opozicí dohodla, že umožní dopravu humanitární pomoci zhruba 2500 civilistům v městě Homs. Na tiskové konferenci to řekl mluvčí ruského ministerstva zahraničí a později informaci potvrdila i OSN. Pomoc Homsu byla jedním z témat mírových jednání mezi opozicí a vládou v Ženevě, ale vyjednat průjezd kamionů se předtím nepodařilo.
Vláda již dříve souhlasila s tím, že je třeba pomoci lidem obleženým v části města obsazené opozicí, a svolila také k evakuaci žen a dětí. Nic z toho se ale zatím nestalo, údajně kvůli špatné bezpečnostní situaci v oblasti. Přitom z Homsu nepřestávají přicházet zprávy o strádání lidí.
OSN dohodu uvítala a uvedla, že ve spolupráci s humanitárními organizacemi již připravila zásoby potravin, lékařských a dalších základních potřeb na okraji Homsu k okamžitému dodání, jakmile znesvářené strany zajistí bezpečný průchod.
Rada bezpečnosti OSN se chystá jednat o nové rezoluci o Sýrii, která se má týkat humanitární situace. Ruský zástupce při OSN Vitalij Čurkin ve středu řekl, že situaci v Sýrii nelze řešit rezolucemi, ale "cílevědomou a konkrétní prací". "Jsme proti projednávání rezoluce v radě. Na diskusi o další rezoluci není vhodný čas," řekl Čurkin.
Jinde v Sýrii se stále bojuje. Armáda se mnoho týdnů snaží získat pod kontrolu opozicí ovládané části města Halabu a shazuje tam podle svědků takzvané barelové bomby - sudy naplněné výbušninami a kovovými úlomky. Za minulých pět dní tyto útoky podle exilové opozice zabily 250 lidí, mezi nimiž bylo 73 dětí. Na místě je také několik set raněných.
Odborník na strategii a vojenství Rijád Kahvadží napsal v dnešním vydání panarabského listu Al-Haját, že v Sýrii bojuje na 60 tisíc cizinců. Většina z nich - 40 tisíc - na straně vládních jednotek. Tito Damašku loajální bojovníci jsou hlavně z Íránu, Iráku, Libanonu, Jemenu, Afghánistánu, Ázerbájdžánu a Pákistánu. Mnoho z nich údajně prošlo výcvikem íránských gardistů. S opozicí pak bojuje zhruba 8000 lidí z Libye, Tuniska, Alžírska a Maroka a jiných muslimských zemí, asi pět tisíc osob přišlo z Evropy.