Znásilňování a bití. OSN popsala trýznění malých Syřanů

Petr Jemelka Petr Jemelka
5. 2. 2014 15:15
Zabíjení těch nejmenších se dopouštějí obě strany, o život přišlo už 10 000 dětí.
Ilustrační foto syrských dětí.
Ilustrační foto syrských dětí. | Foto: Reuters

New York - Syrské děti jsou vystavovány "nepopsatelným hrůzám". V tři roky zuřící občanské válce se jich dopouštějí obě strany konfliktu, vyplývá ze zprávy vyšetřovatelů OSN.

Zatímco jednotky věrně prezidentu Bašáru Asadovi děti zavírají do věznic, kde je sexuálně zneužívají, mučí a vraždí, ozbrojená opozice obchází utečenecké tábory a verbuje nezletilé do svých řad.

Musely sledovat popravy rodičů

Podle informací Organizace spojených národů zemřelo od března 2011 na 10 000 dětí a desítkám tisíc dalších "je všemi zúčastněnými stranami vážně ubližováno".

To - kromě znásilňování a verbování do války - značí také pálení cigaretami, bití kabely, biči či kovovými tyčemi. Běžnou praktikou je rovněž mučení elektrickými šoky, a to i na genitáliích, nebo vytrhávání nehtů u rukou a nohou.

Děti jsou vládními vojsky trýzněny i psychicky. Musejí například sledovat popravy svých rodičů či je dozorci zavírají na samotku.

Místo hraček Kalašnikov a cigarety. Takhle končí syrské děti
Místo hraček Kalašnikov a cigarety. Takhle končí syrské děti | Video:

Běžné je i bití kladivem

Z výpovědí očitých svědků vyplývá, že vládní jednotky věznily teprve 11leté děti spolu s dospělými. Jistý šestnáctiletý mladík vypověděl, že je běžné dokonce to, že vojáci malé zajatce mlátí kladivem do zad a často je takto ubijí k smrti.

Ke zprávě už se vyjádřil generální tajemník OSN Pan Ki-mun. "Násilí musí hned skončit. Vyzývám všechny zúčastněné, aby bez prodlevy přijali opatření nezbytná k ochraně a dodržování práv dětí v Sýrii," prohlásil.

Mezi dětská práva patří i ta na zdravotní péči a vzdělání, čehož se syrské mládeži rovněž nedostává. Nemocnice a školy se běžně stávají cílem útoků obou znesvářených stran.

Child fighter with AK 47 on Syria border
Child fighter with AK 47 on Syria border | Video:

Asad zapírá, opozice mlčí

Vláda Bašára Asada vše popírá.

"Kategoricky odmítám, že by děti byly (ve věznicích) zneužívány. Jsou to pomluvy," citoval list The New York Times náměstka ministra zahraničí Fajsala Mekdáda den před tím, než vyšetřovatelé zprávu předložili Radě bezpečnosti OSN.

Z trýznění dětí naopak nařknul opozici.

Zpráva OSN mu dává částečně za pravdu.

Sexuálně motivované násilí ze strany rebelů sice vyšetřovatelé kvůli nedostatku informací nemohou potvrdit, nicméně mají důkazy o tom, že Svobodná syrská armáda (FSA), tedy hlavní ozbrojené křídlo opozice, verbuje nezletilé bojovníky.

Mnohdy se tak ale děje z vůle samotných chlapců, kteří boj s Asadovým režimem berou jako svou vlasteneckou povinnost, konstatovali vyšetřovatelé. Rebelové každopádně věk bojovníků ve svých řadách nekontrolují.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy