"Vítězství pro New York i Ameriku." Rahami byl uznán vinným z bombového útoku na Manhattanu

ČTK ČTK
16. 10. 2017 19:06
Americký soud v pondělí uznal Američana afghánského původu Ahmada Khana Rahamiho vinným ze spáchání bombového útoku v New Yorku, při němž bylo zraněno 30 lidí. Rahami je vinný ve všech osmi bodech obžaloby, o výši jeho trestu bude soud rozhodovat 18. ledna.
Ahmed Khan Rahami.
Ahmed Khan Rahami. | Foto: Reuters

New York - Američan afghánského původu Ahmad Khan Rahami byl v pondělí uznán vinným ze spáchání loňského bombového útoku v New Yorku, při němž bylo zraněno 30 lidí, a nepovedeného atentátu v nedalekém New Jersey. Devětadvacetiletému muži sympatizujícímu s islamistickými teroristickými organizacemi, který na rušných místech nastražil dva tlakové hrnce s výbušninami, hrozí doživotní trest vězení. Informovala o tom agentura AP.

Dva útoky se odehrály v rozmezí několika hodin loni v září. První bomba nastražená v New Jersey nevybuchla, zatímco druhá ve čtvrti Chelsea na Manhattanu zranila 30 lidí. Proti Rahamimu podle prokuratury svědčila řada důkazů, například otisky prstů a DNA nalezené na zbytcích podomácku vyrobených bomb či kamerové záznamy podrobně mapující jeho pohyb.

Podle státních zástupců se Rahami označil za "vojáka ve svaté válce proti Američanům" a byl přímo inspirován teroristickými akcemi takzvaného Islámského státu (IS) či al-Káidy.

Soud uznal Rahamiho vinným ve všech osmi bodech obžaloby. O výši jeho trestu bude soud rozhodovat 18. ledna.

"Dnešní verdikt je vítězstvím pro město New York, vítězstvím pro Ameriku v jejím boji proti teroru a vítězstvím pro všechny, kdo věří ve spravedlnost," řekl podle agentury AP newyorský návladní Joon Kim.

Obhajoba se chce proti verdiktu odvolat.

Rahami byl zadržen dva dny po explozi po přestřelce s policisty, kteří ho našli spícího u vchodu do baru v Lindenu v New Jersey, kde žil. Při zatýkání utrpěli zranění dva policisté i Rahami. V souvislosti s touto potyčkou čelí obviněním z pokusu o vraždu.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy