reklama
 
 

"Vítězství pro New York i Ameriku." Rahami byl uznán vinným z bombového útoku na Manhattanu

16. 10. 2017 19:06
Americký soud v pondělí uznal Američana afghánského původu Ahmada Khana Rahamiho vinným ze spáchání bombového útoku v New Yorku, při němž bylo zraněno 30 lidí. Rahami je vinný ve všech osmi bodech obžaloby, o výši jeho trestu bude soud rozhodovat 18. ledna.

New York - Američan afghánského původu Ahmad Khan Rahami byl v pondělí uznán vinným ze spáchání loňského bombového útoku v New Yorku, při němž bylo zraněno 30 lidí, a nepovedeného atentátu v nedalekém New Jersey. Devětadvacetiletému muži sympatizujícímu s islamistickými teroristickými organizacemi, který na rušných místech nastražil dva tlakové hrnce s výbušninami, hrozí doživotní trest vězení. Informovala o tom agentura AP.

Dva útoky se odehrály v rozmezí několika hodin loni v září. První bomba nastražená v New Jersey nevybuchla, zatímco druhá ve čtvrti Chelsea na Manhattanu zranila 30 lidí. Proti Rahamimu podle prokuratury svědčila řada důkazů, například otisky prstů a DNA nalezené na zbytcích podomácku vyrobených bomb či kamerové záznamy podrobně mapující jeho pohyb.

Podle státních zástupců se Rahami označil za "vojáka ve svaté válce proti Američanům" a byl přímo inspirován teroristickými akcemi takzvaného Islámského státu (IS) či al-Káidy.

Soud uznal Rahamiho vinným ve všech osmi bodech obžaloby. O výši jeho trestu bude soud rozhodovat 18. ledna.

"Dnešní verdikt je vítězstvím pro město New York, vítězstvím pro Ameriku v jejím boji proti teroru a vítězstvím pro všechny, kdo věří ve spravedlnost," řekl podle agentury AP newyorský návladní Joon Kim.

Obhajoba se chce proti verdiktu odvolat.

Rahami byl zadržen dva dny po explozi po přestřelce s policisty, kteří ho našli spícího u vchodu do baru v Lindenu v New Jersey, kde žil. Při zatýkání utrpěli zranění dva policisté i Rahami. V souvislosti s touto potyčkou čelí obviněním z pokusu o vraždu.

autor: ČTK | 16. 10. 2017 19:06

reklama
reklama