Pocházel z rodiny podivínů, cesty do Afghánistánu ho změnily. Co víme o útočníkovi z New Yorku

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
20. 9. 2016 21:15
28letý Američan Ahmad Khan Rahami, původem z Afghánistánu, byl zatčen po dramatické přestřelce s policisty a následně převezen do nemocnice. Policie ho vyšetřuje v souvislosti se dvěma útoky. Tady je přehledné shrnutí, co všechno o něm víme.
Ahmad Khan Rahami.
Ahmad Khan Rahami. | Foto: Reuters

Linden –  Z víkendových explozí v newyorské čtvrti Chelsea a v Seaside Parku v New Jersey americká policie podezírá Ahmada Khana Rahamiho. 28letého muže policisté zadrželi po dramatické přestřelce ve městě Linden, kvůli zranění byl převezen do nemocnice.

Výbuch v New Yorku si vyžádal 29 zraněných, exploze v New Jersey nezranila nikoho. Policie později našla několik výbušných zařízení také v batohu ve městě Elizabeth v New Jersey.

Co všechno o údajném atentátníkovi víme? Aktuálně.cz přehledně shrnuje.

1) Odkud Ahmad Khan Rahami pochází?

Podle informací FBI se Rahami narodil 23. ledna 1988 v Afghánistánu. Do USA přijel v roce 1995 ještě coby dítě. Jeho otec o několik let dříve požádal ve Spojených státech o azyl. Sám Rahami americké občanství získal až v roce 2011, svůj první americký pas však už o osm let dříve, uvedl server CNN, který zpracoval jeho rozsáhlý profil.

2) Jak vypadal jeho život v USA?

Rahami žil v domě ve městě Elizabeth ve státě New Jersey. V domě se nachází i rodinná restaurace s rychlým občerstvením "First American Fried Chicken". Podnik i dům vlastní Rahamiho rodiče Muhammad a Nadžbá.

Podnik se v minulosti opakovaně stal důvodem ke sporům se sousedy. Například kvůli tomu, že měl otevřeno dvacet čtyři hodin denně, přestože k tomu údajně neměl povolení. Rodina si naopak stěžovala na policisty, že je obtěžují. Soud dal ale v roce 2012 za pravdu právě policistům a místnímu úřadu a restauraci označil za problematickou.

Restaurace rodiny Rahamiho.
Restaurace rodiny Rahamiho. | Foto: Reuters

Rahami údajně studoval trestní právo na univerzitě v Edisonu, školu ale nedokončil.

Podle listu The New York Times má tři bratry a zřejmě i dvě sestry. Vlivný americký deník rovněž vypátral, že otec Rahamiho před dvěma lety na policii vypověděl, že jeho syn je terorista. V roce 2014 byl zadržen po domácí hádce, při níž údajně bodl svého bratra nožem. Právě při vyšetřování Rahamiho otec označil svého syna jako teroristu.

Deník také napsal, že při dramatickém pondělním dopadení Rahamiho v Lindenu měl muž u sebe notebook s texty, které oslavují džihád.

V roce 2011 se Rahami oženil při jedné ze svých cest do Pákistánu. O rok později byl jeho ženě povolen vstup do USA. Mnoho podrobnějších informací o manželce ale není známo. Úřady si ani nejsou jisté, že do USA v tu dobu vůbec přijela. Podle všeho jí vypršela platnost pasu a ke všemu v tu dobu ještě otěhotněla.

Agentura Reuters nicméně v úterý s odvoláním na CNN uvedla, že Rahamiho manželka v USA byla a opustila ho až několik dní před útoky. Policie nyní spolupracuje s úřady v Pákistánu a ve Spojených arabských emirátech, aby se jí podařilo s ženou spojit.

3) Co o něm říkají přátelé?

Jeho přátelé vypověděli, že se u Rahamiho sice po výletu do Afghánistánu před několika lety začalo silněji projevovat náboženské přesvědčení (například začal nosit muslimské oblečení), častěji než o náboženství prý ale hovořil o svých zálibách.

Někteří sousedé z Elizabethu mluví o jeho rodině jako o podivínech.

4) Kde se mohl radikalizovat?

Rahami v posledních letech opakovaně cestoval na delší dobu do Afghánistánu a Pákistánu. Po návratu byl vždy podroben výslechu, jak je v USA praxí.

V roce 2011 strávil několik týdnů v pákistánském městě Kvéta, kde je silná bašta islamistického hnutí Tálibán. Tam se také oženil. V letech 2013 až 2014, navštívil Pákistán na dalších 11 měsíců.

Podle CNN ale nikdy nebyl v hledáčku policie kvůli tomu, že by mohl být radikalizován, a nebyl veden jako bezpečnostní riziko.

5) Co ho spojuje se dvěma bombovými útoky?

Podle několika zdrojů ho zachytily bezpečnostní kamery u dvou z nástražných zařízení v New Yorku. Jeho poslední známá adresa navíc byla ve městě Elizabeth v New Jersey, kde policie objevila batoh s několika výbušnými zařízeními. Podle FBI Ramiho vyšetřovatelé dokázali "přímo spojit" s výbušnými zařízeními v obou městech.

Policisty k němu pak dovedly údajně otisky a také telefon připojený k jednomu z výbušných zařízení, uvedla CNN.

6) Z čeho je obviněný?

Policie osmadvacetiletého muže obvinila z pokusu o vraždu pěti policistů v souvislosti s jeho zatčením ve městě Linden nedaleko města Elizabeth. Rahami byl při zatýkání ozbrojený a dva policisty zranil. Zranění utrpěl i on, a nyní se tak nachází v nemocnici.

Obvinění z účasti na víkendových explozích zatím policie nevznesla.

7) Samostatný čin, nebo napojení na teroristickou buňku?

Podle newyorského guvernéra Andrewa Cuoma se úřady nedomnívají, že by Rahami patřil k nějaké teroristické buňce. Také FBI nespojuje exploze s teroristickou skupinou.

Původně se přitom policie domnívala, že útoky jsou dílem teroristické skupiny působící v New Jersey a v New Yorku.

 

Právě se děje

Další zprávy