Vídeň - Rakousko se prozatím odděluje od peletonu zemí, které usilují o zavedení elektronických voleb.
První pokusné elektronické volby zde proběhly v květnu 2009, ovšem pro formální chyby byla napadena jejich platnost. Volební komise pak skutečně prohlásila výsledky za neplatné.
"Volba kliknutím myši je definitivně pohřbena," uvedl Günther Kräuter, manažer Sociálnědemokratické strany Rakouska (SPÖ) pro Salzburger Nachrichten.
Politická přízeň oslabila
Rakouská strana lidová (ÖVP), která byla na politické scéně jednou z největších zastánkyní elektronického odevzdání hlasů, se o původně vychvalovaném prvku e-governmentu vyjadřuje také poněkud zdrženlivěji.
Jak poznamenává deník Salzburger Nachrichten, ještě v roce 2007 prohlašovaly ÖVP i SPÖ, že by chtěly umožnit Rakušanům a Rakušankám žijícím v zahraničí odevzdávat své volební hlasy elektronickou cestou.
ÖVP dokonce uváděla jako první možný termín ostrého využití elektronických voleb říjen 2010. Nyní se však rétorika změnila: Elektronické volby jsou pro lidovou stranu už jen "volbou 21. století", uvádí deník Salzburger Nachrichten.
Lidovecká ministryně pro vědu Beatrix Karlová zachází (už poněkud v nesouladu se stranickou linií) ještě dál. Podle deníku Die Presse oznámila, že elektronické hlasování nebude v příštích studentských volbách, tedy na jaře 2011, možné.
Karlová by podle svých slov uvítala, kdyby o elektronickém odevzdávání hlasů rozhodl ústavní soud. Kritikům na elektronických volbách vadí zejména to, že při nich není patřičně zajištěna volba tajná, osobní a svobodná. Takovou volbu garantuje rakouským občanům ústava.
Extrémně nízká účast při prvním testu
Testovací kolo elektronických voleb se v Rakousku uskutečnilo při volbách do studentských a univerzitních zastupitelstev (Studien- und Universitätsvertretung) v květnu 2009.
Volební účast však patřila k obzvlášť nízkým. Volby se zúčastnil pouze každý čtvrtý student či studentka. Na třech z jedenadvaceti rakouských univerzit nebyl odevzdán jediný elektronický hlas. Elektronické volby se zúčastnilo pouze 3,6 % hlasujících (celkem bylo odevzdáno 59 241 hlasů).
Takové číslo je o to pozoruhodnější, porovnáme-li jej s testovacími elektronickými volbami ve Švýcarsku. Ve volbách do Studentské rady Univerzity Curych, které proběhly koncem roku 2004, totiž možnost odevzdávat hlas elektronicky působila naopak jako lákadlo.
Jak se uvedl Statistický úřad v Curychu, více než 93 % studentů a studentek, kteří se zúčastnili voleb, využilo elektronický způsob odevzdání hlasu. Došlo navíc k navýšení volební účasti v porovnání s předchozím rokem o 5 %. Celkově se voleb zúčastnilo 9,2 % studentů a studentek univerzity (2188 osob).
Lidé se s e-kartou nesžili, kritizují lidovci
Voliči a voličky museli v Rakousku disponovat tzv. e-kartou, která v kombinaci se softwarem dostupným na adrese Buergerkarte.at posloužila k osobní identifikaci.
Data z e-karty se následně musela přenést do počítače, prostřednictvím kterého proběhla volba. Přenos dat umožnila speciální čtečka. Tu bylo možné získat zdarma na adrese Studi.gv.at nebo v běžném prodeji za 15 eur. Volit bylo možné z jakéhokoli počítače v Rakousku i zahraničí s připojením k internetu.
Pokud již Rakouská lidová strana připouští neúspěch elektronických voleb, svádí ho na Sociálnědemokratickou stranu Rakouska. Ta je podle ní totiž odpovědná za to, že obyvatelstvo nepřijalo zavedenou e-kartu, která je pro odevzdání elektronického hlasu podstatná.