Vítěz voleb v Belgii vzdal pokus sestavit vládu

lem, Reuters
24. 8. 2007 16:10
Po Vlámech zřejmě dostanou šanci Valoni Uvnitř GRAFIKA
Vítěz belgických voleb, Vlám Yves Leterme.
Vítěz belgických voleb, Vlám Yves Leterme. | Foto: Reuters

Brusel - Vůdce vlámských křesťanských demokratů Yves Leterme, vítěz posledních voleb v Belgii, rezignoval na sestavení nové belgické vlády. Ukončil tak dvouměsíční neúspěšná jednání o jejím složení.

"Odpoledne jsem si uvědomil, že je nemožné shodnout se na jednotném vládním programu," řekl ve čtvrtek novinářům.

Rezignaci složil do rukou belgického krále Alberta II. Ten má nyní rozhodnout, kdo bude novým vyjednavačem, schopným sjednotit nesmiřitelné vlámské a valonské strany rozdělené belgické federace.

Leterme: Zvítězil, ale neuspěl

Vlám Leterme získal v červnových volbách nejvíce voličských hlasů. Zreformovat belgickou politickou scénu a uskutečnit tolik potřebné reformy se mu však nepodařilo.

Proti jeho politice se ihned na začátku postavila předsedkyně frankofonního Demokratického a humanistického středu (CDH) Joëlle Milquetová.

"Pro nás nepřichází v úvahu reforma státu, která by šla proti frankofonním zájmům," prohlásila v úvodu série rozhovorů.

Rozdělení země? Nereálné

Komentátoři se shodují na tom, že politická krize nahrává vlámským separatistům a v krajním případě by mohla dokonce vyústit v rozdělení země na dvě části. 

V okamžiku Letermovi rezignace se před královským sídlem sešli vlámští separatisté s transparenty, na kterých nechybělo ani radikální: "Nyní, víc než jindy, nezávislost pro Flandry!"

Možný budoucí belgický premiér Didier Reynders
Možný budoucí belgický premiér Didier Reynders | Foto: Reuters

Politologové však argumentují, že rozdělení země je nereálné, protože kromě separatistických skupin a stran si většina Belgičanů přeje setrvání ve federaci.

Krize se Belgii nevyhýbají

Profesor politologie na univerzitě v Bruselu Pascal Delwit upozornil na to, že stávající krize není pro Belgii ničím novým. "Belgie jich zažila již řadu, třeba půlroční rokování o vládě v roce 1987.

Podle jeho slov o budoucnosti země rozhodne král. "Velký prostor k manévrování však nemá," dodává. "Největší šance na úspěch má stále Leterme, s nímž se na post premiéra i nadále počítá."

Belgie se může dočkat ještě koaliční vlády vedené francouzsky mluvícím Didierem Reyndersem z valonského Reformního hnutí, nebo nových voleb.

GRAFIKA: KDO VLÁDNE EVROPĚ

 

Právě se děje

Další zprávy