Analýza - Polské volební zemětřesení změní zahraniční politiku severního českého souseda.
Euroskeptickou stranu Právo a spravedlnost vystřídá vláda Občanské platformy. Ta se profiluje jako strana více proevropská, méně nacionalistická a usilující o lepší, klidnější vztahy s Německem.
Lídr Občanské platformy před volbami označil zahraniční politiku premiéra Jaroslava Kaczyńského i jeho bratra a prezidenta Lecha jako příliš agresivní. Zejména co se týká ostrých prohlášení na adresu Berlína.
Polsko si podle něj neustálým protahováním jednání o nové evropské smlouvě, spory o vládní dotace polským firmám či zpochybňováním zákazu trestu smrti zhoršilo své postavení v Evropě.
Infobox
PRŮVODCE PO POLSKÝCH VOLBÁCH:
Tusk tvrdí, že jeho vláda bude uvnitř evropské sedmadvacítky méně konfrontační. Na tato slova zřejmě dost Poláků při hlasování slyšelo.
I Polsko potřebuje spojence
"Kaczyńští nám udělali v Evropě hodně nepřátel. A my potřebujeme spojence, ne protivníky," řekla zpravodaji agentury AP jedenadvacetiletá Malgorzata Szulcová z Varšavy, která dala svůj hlas Tuskovi.
ODS tak volbami přišla o stranu, která je jí svými názory na Evropskou unii blízká. Česká vláda při unijních summitech a vyjednáváních Kaczyńské často podporovala.
Prezident Lech Kaczyński dokonce jednou použil výraz "loajální Česko".
Právo a spravedlnost je považována - právě s ODS a s britskými konzervativci - za nejeuroskeptičtější formaci (nepočítáme-li méně vlivné strany na krajní levici a pravici, které nemají šanci sestavovat vládu).
Výsledek polských voleb ale není příliš dobrou zprávou ani pro amerického prezidenta George Bushe. Donald Tusk sice rozhodně není protiamerickým politikem, ale vůči USA bude přece jen méně vstřícný než bratři Kaczyńští.
Stavbu protiraketové základny v Polsku neodmítá, ale má tvrdší podmínky. Žádá po USA bezpečnostní záruky pro případ napadení a nelíbí se mu, že Washington nadále odmítá zrušit vízovou povinnost pro Poláky.
Jednání o základně budou delší
Americko-polské rozhovory o základně se tak mohou zkomplikovat a zpomalit.
"Občanská platforma je ve vztahu k USA, řekl bych, ne tak servilní jako Právo a spravedlnost. Bude pro Američany tvrdším vyjednávacím partnerem," řekl Aktuálně.cz polský novinář Tomasz Grabiński, bývalý pražský zravodaj deníku Gazeta Wyborcza.
"Očekává se, že ministrem zahraničí se stane Radek Sikorski, bývalý ministr obrany ve vládě Kaczyńského. A právě on byl pro vystupňování požadavků vůči USA. Otázka víz pro Poláky se nepochybně znovu objeví," dodal.
V Iráku Poláci skončí
Na rozdíl od Kaczyńského hodlá Donald Tusk stáhnout 900 polských vojáků z Iráku. Stane se tak zřejmě během příštího roku.
Polský kontingent byl v Iráku největší, s výjimkou sil USA a Velké Británie, ale vojáky tam poslal předchozí levicový prezident Aleksander Kwasńiewski.