Virus prasečí chřipky sestupuje do plic, zjistili vědci

Roman Gazdík
15. 7. 2009 9:20
Podle WHO budou vakcínu potřebovat všechny země světa

Londýn/Ženeva - Šíření prasečí chřipky podle Světové zdravotnické organizace (WHO) „nelze zastavit".

Strategická poradní skupina expertů WHO (SAGE) na svém jednání tento týden urgovala farmaceutické společnosti, aby věnovaly plnou pozornost výrobě vakcín a doporučila zemím světa, aby jako s prioritními skupinami pro očkování počítaly s pracovníky ve zdravotnictví.

Očkování se totiž nebude ještě nějakou dobu dostávat. S prvními dávkami se počítá ještě v červenci.

Jako další skupiny pro očkování doporučila WHO těhotné ženy, lidi starší šesti měsíců s vážnou chronickou chorobou, zdravé mladé jedince mezi 15 až 49 lety, zdravé děti a dospělé starší 49 let.

Není to jako běžná chřipka

Děje se tak ve stejné době, kdy vědci poprvé detailněji informovali o způsobu, jakým se v těle virus prasečí chřipky šíří. Podle výzkumníků „prasečí" virus (A)H1N1 nezůstává v nose a hrtanu, jak se to většinou děje u sezónního chřipkového viru, ale postupuje dále do plic.

Je to tedy podobné jako u viru španělské chřipky, který po první světové válce zabil mezi 20 miliony a 100 miliony lidí.

„V případě tohoto viru (prasečí chřipky) došlo k nedorozumění," prohlásil Yoshishiro Kawaoka z Wisconsinské univerzity, vedoucí skupiny výzkumníků, jejichž studie byla publikována v prestižním vědeckém časopisu Nature v pondělí. „Jsou zde jasné důkazy, že jde o jiný virus, než je sezónní chřipka.

Foto: Reuters

Testy provedené na fretkách, opicích a myších prokázaly, že se virus množí přímo v plicích, zatímco u sezónního tomu tak nebylo. Lidé, kteří prasečí chřipkou onemocní, jsou tak náchylnější k zápalu plic.

Příbuzný španělské chřipky

Podle odhadů se virem už nakazilo přes milion lidí a jedná se o první pandemii dvacátého prvního století. Zemřelo okolo pěti set nakažených.

Virus vzniklý kombinací dvou prasečích virů, z nich jeden nese stopy genetické informace lidského a ptačího viru, je vzdáleným příbuzným viru španělské chřipky a podle nového výzkumu jsou proti němu lidé, kteří španělskou chřipkou onemocněli, poměrně dobře chráněni.

To bylo prokázáno na vzorcích odebraných v roce 1999 japonským, nizozemským a americkým penzistům.

„Naše závěry jsou připomínkou toho, že viry pocházející z prasat sice ještě nenalezly své místo v historii, ale stále tak mohou učinit, protože pandemie způsobená těmito viry může mít potenciálně velký dopad na zdraví lidstva a globální ekonomiku," píší vědci

Zdravotníci jako první

Světová zdravotnická organizace se především obává, že by mohl virus zmutovat do mnohem nebezpečnější podoby. Pravděpodobnost, že by se tak mohlo stát, roste s počtem nakažených případů.

„Výbor (SAGE) rozpoznal, že pandemii H1N1... nelze zastavit, a proto je nutné, aby měly všechny země přístup k vakcíně," prohlásila v pondělí ředitelka Odboru WHO pro výzkum vakcíny Marie-Paule Kieneyová. „SAGE rozpoznala, že by měli být ve všech zemích nejprve očkováni pracovníci ve zdravotnictví., aby byl udržen v chodu funkční zdravotní systém v době, kdy se virus rozvíjí."

Zdravotníci první
Zdravotníci první | Foto: Reuters

Český pandemický plán pro případ varianty nového chřipkového viru z roku 2006 s přednostními vakcínami pro zdravotnický personál počítá.

Dále mají být přednostně očkováni pracovníci z „oblasti kritické infrastruktury nutné pro zachování základních funkcí státu a veřejného života" (například energetika, potravinářství, vodohospodářství, doprava a veřejná správa), „osoby s vysokým rizikem komplikací nebo úmrtí" (imunosupresivní léčba, některá chronická onemocnění apod., obecně kritické skupiny jako těhotné ženy nebo malé děti však zmíněny nejsou) a „osoby, které mohou být potenciálním zdrojem nákazy" - jedná se o pracovníky sociálních služeb (domovy důchodců), kteří by se i během nebezpečné pandemie setkávali s velkým počtem lidí.

Podle náměstka ministryně zdravotnictví a hlavního hygienika Michaela Víta ČR doporučení WHO "respektuje".

"V České republice se po dodání prvních dávek pandemické vakcíny prioritně počítá s očkováním zdravotníků první linie, subjektů kritické infrastruktury nezbytných pro udržení chodu státu (zásobení potravinami, dodávka energií, transport atp.) a rizikových skupin obyvatel (mj. chronicky nemocní pacienti, těhotné ženy a děti; detailnější výčet rizikových skupin zpracovávají experti Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí na základě aktuálních informací)," stojí v emailu, který zaslal Aktuálně.cz.

"Ministerstvo zdravotnictví ČR je v pravidelném kontaktu se Světovou zdravotnickou organizací i s Evropským centrem pro prevenci a kontrolu nemocí, velmi pozorně sleduje vývoj situace a přijímá odpovídající nezbytná opatření," říká Vít.

Testy ukázaly, že současnou podobu prasečí chřipky lze dobře léčit preparáty Tamiflu a Relenza.

 

Právě se děje

Další zprávy