Virus H5N1 zabíjel v Asii. Už je i v EU

Red Zah
12. 2. 2006 15:00
Řím - Itálie a Řecko oznámily výskyt smrtelného viru ptačí chřipky H5N1. Nález na testy poslalo i Slovinsko. Uvnitř: INFOGRAFIKA

Slovinci poslali do laboratoře vzorky z několika labutí, které v zemi uhynuly. Potvrzeny byly rovněž nálezy v Bulharsku a Rumunsku.

Další dvě oběti dnes navíc oznámila Indonésie (více čtěte níže POD MAPOU). 

Řím: Jen žádnou paniku

Italský ministr zdravotnictví Francesco Storace sdělil, že na jihu Itálie byl virus zjištěn u labutí ve vysoce patogenní formě. Uhynulo sedmnáct kusů.

Labutě byly nalezeny ve východní části jihoitalského ostrova Sicílie, v Tarangu (Puglie) a v Kalábrii.

Italský ministr dodal, že v současné době lidem nehrozí žádné riziko, neboť zatím nejsou známy případy přímého přenosu viru z divokých ptáků na lidi. Osoby, které nemoci na Blízkém východě a v jihovýchodní Asii podlehly, byly v kontaktu s domácí drůbeží.

Storace také uvedl, že Řím spolupracuje s Evropskou unií na kompletnější analýze situace ohledně šíření ptačí chřipky v Evropě. V Itálii byl už loni v listopadu zjištěn virus H5N1 u divoké kachny na severu země, v tomto případě však šlo o méně patogenní formu tohoto viru.

Řecko: Strach v okolí Soluňe

Řecké úřady dnes zpřísnily preventivní bezpečnostní opatření proti šíření nákazy ptačí chřipky poté, co byl v sobotu u tří uhynulých labutí z okolí Soluně potvrzen výskyt viru H5N1, který je nebezpečný i pro člověka. Oznámila to agentura DPA.

V postižených oblastech u druhého největšího řeckého města Soluně a o 60 kilometrů jižněji na pobřeží u města Katerini byly zřízeny bezpečnostní zóny. Ve vnitřním bezpečnostním pásmu o poloměru tří kilometrů nesmí být podle informací řecké televize žádná drůbež držena venku. Z této zóny byl také zakázán vývoz drůbeže a veškerých drůbežích produktů.

V širší bezpečnostní zóně o poloměru deseti kilometrů se dezinfikují veškerá vozidla a jsou tam intenzivně sledováni a vyšetřováni ptáci. Stejná bezpečnostní opatření platí i pro ostrov Skyros v Egejském moři, kde byl virus H5 objeven u divoké kachny.

Úřady naléhavě vyzývají lidi, kteří najdou uhynulé divoké ptáky, aby se jich v žádném případě nedotýkali a o nálezu okamžitě informovali zdravotnické úřady.

Výskyt vysoce patogenní formy viru ptačí chřipky H5N1 u tří uhynulých labutí z oblasti kolem Soluně potvrdily testy v britské laboratoři Weybridge.

Další šíření na Balkáně

Laboratoř v britském Weybridge dnes také potvrdila, že ptačí chřipka, která se v minulých dnech objevila v Bulharsku u hranic s Rumunskem u divokých labutí, byla způsobena smrtelně nebezpečnou formou viru H5N1.

Podezření na další výskyt ptačí chřipky bylo potvrzeno i v deltě Dunaje v Rumunsku, kde se nemoc objevila již loni v říjnu. V mokřinách této oblasti leží jedno z největších hnízdišť stěhovavých ptáků v Evropě.

Foto: Jiří Kropáček

Potvrzené případy v Indonesii

Dvě Indonésanky zemřely tento týden na ptačí chřipku. Potvrdily to testy hongkongské laboratoře Světové zdravotnické organizace (WHO), o jejichž výsledcích dnes informovalo indonéské ministerstvo zdravotnictví.

Místní testy potvrdily nákazu ptačí chřipkou také u muže, který zemřel v téže nemocnici v noci na sobotu. Čeká se ještě na potvrzení hongkongské laboratoře.

Ptačí chřipka podle WHO zabila od roku 2003 kolem 90 lidí v sedmi zemích. Z Asie se postupně šíří na západ, lidské oběti jsou hlášeny už také z Turecka a Iráku.

 

Právě se děje

Další zprávy