reklama
 
 

Virus Ebola-Reston se možná přenesl z prasat na lidi

2. 2. 2009 9:00
Nákaza byla zjištěna už u pěti Filipínců pracujících ve velkochovech prasat

Manila - Filipínské úřady oznámily, že už u pěti lidí, kteří pracují v místním velkochovu prasat, prokázaly laboratorní testy přítomnost protilátek proti viru Ebola-Reston.

Tento virus, který na rozdíl od ostatních kmenů Eboly není člověku smrtelně nebezpečný, byl  objeven před téměř dvaceti lety u opic exportovaných právě z Filipín do Spojených států. Město Reston, v němž se nacházela jedna z laboratoří, kam byli nakažení makakové tehdy expedováni a kde se infikovalo i několik lidí, pak dalo novému virovému onemocnění jméno.

Až do loňského září nicméně nebyl zaznamenán výskyt viru Ebola-Reston mimo lidoopy. Pak byl ale zcela náhodně objeven ve vzorcích tkáně z uhynulých prasat pocházejících z velkochovů na Filipínách, což přimělo tamní úřady obrátit se na OSN s žádostí o vyslání expertní mise.

Odborníci z Organizace pro zemědělství a výživu (FAO), Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) a Světové zdravotnické organizace (WHO) tedy v lednu začali ve spolupráci s filipínskými úřady prošetřovat situaci přímo na místě a krom jiného odebrali krevní vzorky celkem 77 osobám, převážně zaměstnancům dvou prasečích farem v provinciích Bulacan a Pangasinan severně od Manily, kde byla předtím kvůli nákaze vyhlášena karanténa.

U pěti z nich přinesly testy pozitivní nález. Jde o muže ve věku 22 až 52 let. Ani jeden z nich prý ale v posledním roce neprodělal vážné onemocnění a virus už ze svého organismu vypudili.

"Ohledně tohoto viru nadále panuje řada nezodpovězených otázek," uvedla na tiskové konferenci v Manile Julie Hallová z expertního týmu OSN. "V tomto případě napadl mladé jedince, kteří jsou v dobré kondici. Pokud by se ale nakazil někdo jiný, kdo nemá tak silný imunitní systém, těžko říct, co by mu virus mohl způsobit."

Filipínský ministr zdravotnictví Francisco Duque se přesto na stejné tiskové konferenci snažil rozptýlit obavy tvrzením, že "z pohledu veřejného zdraví jde o nízké riziko".

Pouze jeden člověk z celkového počtu 25, kteří se v roce 1989 nakazili v Restonu od infikovaných opic, prodělal lehčí onemocnění se symptomy chřipky. Velice rychle se ale zotavil. Z nakažených makaků naopak celá třetina pošla.

To, že se identický virus nyní objevil i u prasat, odborníky zneklidňuje. Obávají se totiž, že v jejich organismu, který se tomu lidskému podobá ještě víc než ten opičí, by Ebola typu Reston mohla zmutovat do formy snadno přenositelné mezi lidmi.

autor: Pavel Vondra | 2. 2. 2009 9:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama