Virus Ebola-Reston se možná přenesl z prasat na lidi

Pavel Vondra
2. 2. 2009 9:00
Nákaza byla zjištěna už u pěti Filipínců pracujících ve velkochovech prasat
Virus Eboly, jak jej na snímku pořízeném pomocí elektronového mikroskopu zachytili pracovníci amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC)
Virus Eboly, jak jej na snímku pořízeném pomocí elektronového mikroskopu zachytili pracovníci amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) | Foto: CDC

Manila - Filipínské úřady oznámily, že už u pěti lidí, kteří pracují v místním velkochovu prasat, prokázaly laboratorní testy přítomnost protilátek proti viru Ebola-Reston.

Tento virus, který na rozdíl od ostatních kmenů Eboly není člověku smrtelně nebezpečný, byl  objeven před téměř dvaceti lety u opic exportovaných právě z Filipín do Spojených států. Město Reston, v němž se nacházela jedna z laboratoří, kam byli nakažení makakové tehdy expedováni a kde se infikovalo i několik lidí, pak dalo novému virovému onemocnění jméno.

Až do loňského září nicméně nebyl zaznamenán výskyt viru Ebola-Reston mimo lidoopy. Pak byl ale zcela náhodně objeven ve vzorcích tkáně z uhynulých prasat pocházejících z velkochovů na Filipínách, což přimělo tamní úřady obrátit se na OSN s žádostí o vyslání expertní mise.

Odborníci z Organizace pro zemědělství a výživu (FAO), Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) a Světové zdravotnické organizace (WHO) tedy v lednu začali ve spolupráci s filipínskými úřady prošetřovat situaci přímo na místě a krom jiného odebrali krevní vzorky celkem 77 osobám, převážně zaměstnancům dvou prasečích farem v provinciích Bulacan a Pangasinan severně od Manily, kde byla předtím kvůli nákaze vyhlášena karanténa.

Foto: Aktuálně.cz

U pěti z nich přinesly testy pozitivní nález. Jde o muže ve věku 22 až 52 let. Ani jeden z nich prý ale v posledním roce neprodělal vážné onemocnění a virus už ze svého organismu vypudili.

"Ohledně tohoto viru nadále panuje řada nezodpovězených otázek," uvedla na tiskové konferenci v Manile Julie Hallová z expertního týmu OSN. "V tomto případě napadl mladé jedince, kteří jsou v dobré kondici. Pokud by se ale nakazil někdo jiný, kdo nemá tak silný imunitní systém, těžko říct, co by mu virus mohl způsobit."

Filipínský ministr zdravotnictví Francisco Duque se přesto na stejné tiskové konferenci snažil rozptýlit obavy tvrzením, že "z pohledu veřejného zdraví jde o nízké riziko".

Kuchaři opékají vepře na otevřeném ohni ve filipínské metropoli Manile.
Kuchaři opékají vepře na otevřeném ohni ve filipínské metropoli Manile. | Foto: Reuters

Pouze jeden člověk z celkového počtu 25, kteří se v roce 1989 nakazili v Restonu od infikovaných opic, prodělal lehčí onemocnění se symptomy chřipky. Velice rychle se ale zotavil. Z nakažených makaků naopak celá třetina pošla.

To, že se identický virus nyní objevil i u prasat, odborníky zneklidňuje. Obávají se totiž, že v jejich organismu, který se tomu lidskému podobá ještě víc než ten opičí, by Ebola typu Reston mohla zmutovat do formy snadno přenositelné mezi lidmi.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku byla hodinu neprůjezdná, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova v úterý zhruba na hodinu zastavila provoz na dálnici D1 ve směru na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta byl přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Jeden člověk byl zraněn. Vyplynulo to z informací Národního dopravního informačního centra a krajských hasičů.

Nehoda na 56. kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Podle mluvčí středočeských hasičů Terezy Fliegerové narazilo osobní auto do nákladního. "Bylo tam nějaké lehčí zranění. Hasiči nikoho nevyprošťovali, ale poskytli předlékařské ošetření," uvedla Fliegerová. Provoz na dálnici byl podle Národního dopravního informačního centra obnoven kolem 07:30.

Na místě kromě hasičů zasahovali také policisté a záchranáři. "Zraněný byl ošetřen. Jeho zdravotní stav nevyžadoval převoz do zdravotnického zařízení, takže byl ponechán na místě," řekla mluvčí krajské záchranné služby Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy