Virus Ebola-Reston se možná přenesl z prasat na lidi

Pavel Vondra
2. 2. 2009 9:00
Nákaza byla zjištěna už u pěti Filipínců pracujících ve velkochovech prasat
Virus Eboly, jak jej na snímku pořízeném pomocí elektronového mikroskopu zachytili pracovníci amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC)
Virus Eboly, jak jej na snímku pořízeném pomocí elektronového mikroskopu zachytili pracovníci amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) | Foto: CDC

Manila - Filipínské úřady oznámily, že už u pěti lidí, kteří pracují v místním velkochovu prasat, prokázaly laboratorní testy přítomnost protilátek proti viru Ebola-Reston.

Tento virus, který na rozdíl od ostatních kmenů Eboly není člověku smrtelně nebezpečný, byl  objeven před téměř dvaceti lety u opic exportovaných právě z Filipín do Spojených států. Město Reston, v němž se nacházela jedna z laboratoří, kam byli nakažení makakové tehdy expedováni a kde se infikovalo i několik lidí, pak dalo novému virovému onemocnění jméno.

Až do loňského září nicméně nebyl zaznamenán výskyt viru Ebola-Reston mimo lidoopy. Pak byl ale zcela náhodně objeven ve vzorcích tkáně z uhynulých prasat pocházejících z velkochovů na Filipínách, což přimělo tamní úřady obrátit se na OSN s žádostí o vyslání expertní mise.

Odborníci z Organizace pro zemědělství a výživu (FAO), Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) a Světové zdravotnické organizace (WHO) tedy v lednu začali ve spolupráci s filipínskými úřady prošetřovat situaci přímo na místě a krom jiného odebrali krevní vzorky celkem 77 osobám, převážně zaměstnancům dvou prasečích farem v provinciích Bulacan a Pangasinan severně od Manily, kde byla předtím kvůli nákaze vyhlášena karanténa.

Foto: Aktuálně.cz

U pěti z nich přinesly testy pozitivní nález. Jde o muže ve věku 22 až 52 let. Ani jeden z nich prý ale v posledním roce neprodělal vážné onemocnění a virus už ze svého organismu vypudili.

"Ohledně tohoto viru nadále panuje řada nezodpovězených otázek," uvedla na tiskové konferenci v Manile Julie Hallová z expertního týmu OSN. "V tomto případě napadl mladé jedince, kteří jsou v dobré kondici. Pokud by se ale nakazil někdo jiný, kdo nemá tak silný imunitní systém, těžko říct, co by mu virus mohl způsobit."

Filipínský ministr zdravotnictví Francisco Duque se přesto na stejné tiskové konferenci snažil rozptýlit obavy tvrzením, že "z pohledu veřejného zdraví jde o nízké riziko".

Kuchaři opékají vepře na otevřeném ohni ve filipínské metropoli Manile.
Kuchaři opékají vepře na otevřeném ohni ve filipínské metropoli Manile. | Foto: Reuters

Pouze jeden člověk z celkového počtu 25, kteří se v roce 1989 nakazili v Restonu od infikovaných opic, prodělal lehčí onemocnění se symptomy chřipky. Velice rychle se ale zotavil. Z nakažených makaků naopak celá třetina pošla.

To, že se identický virus nyní objevil i u prasat, odborníky zneklidňuje. Obávají se totiž, že v jejich organismu, který se tomu lidskému podobá ještě víc než ten opičí, by Ebola typu Reston mohla zmutovat do formy snadno přenositelné mezi lidmi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Provoz na trati mezi Berounem a Prahou zastavil požár vlaku ve stanici Karlštejn

Provoz na trati mezi Berounem a Prahou v úterý ráno zastavil požár vlaku ve stanici Karlštejn. Událost se obešla bez zranění, hasiči mají požár pod kontrolou. Ráno likvidovali také požár nákladního vagonu v Dolních Beřkovicích na Mělnicku, tam už byl provoz obnoven, řekl mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora.

Událost v Karlštejně byla hlášena před 8:00. "Jednalo se o požár vagonu rychlíku společnosti Arriva. Všichni cestující byli evakuovaní, provoz byl na trati byl v obou směrech uzavřen," uvedl Sýkora. Podle Správy železnic šlo o požár motorové jednotky.

Zdroj: ČTK / BBC News
před 46 minutami

Počet turistů v Česku za 2. čtvrtletí stále nedosáhl předcovidových čísel

V hotelech, penzionech a kempech v Česku se ve 2. čtvrtletí letošního roku ubytovalo pět milionů turistů. Období před covidem se počet hostů nevyrovnal, ve druhém kvartále roku 2019 přijelo do hromadných ubytovacích zařízení v ČR téměř 5,8 milionu hostů a o rok dříve téměř 5,5 milionu. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku letošní údaj představuje nárůst o 229 procent. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Počet přenocování hostů stoupl v letošním 2. čtvrtletí na 12 milionů nocí. Meziročně byl vyšší o 190 procent.

"Výkony ubytovacích zařízení v letošním 2. čtvrtletí ještě nedosáhly objemů před pandemií. Stále chybí zahraniční hosté, kterých se ubytovalo jen 65 procent v porovnání s rokem 2019. Zatímco návštěvnost domácích hostů výsledky 2. čtvrtletí 2019 již překonala," uvedl vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ Pavel Vančura.

Zdroj: ČTK
Další zprávy