Láká je sen o lepším životě, končí v otroctví. Jak vypadá cesta Vietnamců do Británie

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
30. 10. 2019 15:16
Pracovat čtrnáct hodin v kuse v londýnském bistru, anebo žít v chudé vesnici na severu Vietnamu? Pro mnoho Vietnamců je první možnost lákavější, a to i za cenu nebezpečné cesty do Evropy. Nemajetní lidé z jihovýchodní Asie se tak zadlužují u pašeráků, přitom mohou skončit jako moderní otroci, popsal pro Aktuálně.cz politolog Tomáš Šmíd z Masarykovy univerzity.
Kamion, ve kterém policie nalezla 39 těl.
Kamion, ve kterém policie nalezla 39 těl. | Foto: Reuters

Existují ale ještě tragičtější případy. Jako ten z minulého týdne, kdy policie v anglickém Essexu objevila v kamionu 39 mrtvých lidí, kteří se stali oběťmi pašeráků. Většina z nich byli právě Vietnamci, nejspíš pocházeli právě ze severu země. Britská policie ale totožnost mrtvých zatím nepotvrdila.

Pětadvacetiletý řidič nákladního vozu Maurice Robinson, který pochází ze Severního Irska, je obviněný z 39násobného zabití, spiknutí za účelem obchodování s lidmi, spiknutí za účelem napomáhání nezákonné migraci a z praní špinavých peněz.

Vyšetřovatelé se podle britského deníku The Telegraph domnívají, že Robinson byl členem irského gangu převaděčů migrantů, pro který pracoval nejméně deset měsíců.

Podle politologa Šmída ale nepředstavuje tragédie z minulého týdne vzácnost. "Masová úmrtí obchodovaných lidských bytostí při transportu známe i z jiných částí planety. Není to bohužel nic výjimečného," řekl pro Aktuálně.cz.

Vietnamci podle něj patří k těm typům nelegálních migrantů, kteří opouštějí rodnou zemi především ze socioekonomických důvodů. Mnozí z nich pocházejí z velmi chudých venkovských oblastí poblíž čínských hranic. V cílové zemi ale čelí řadě rizik. "Nucená prostituce, otroctví, v horším případě i zneužití k obchodování s lidskými orgány," vyjmenovává odborník.

Riskantní cesta za 880 tisíc korun

Britský server BBC mluvil s příbuznými jedné z Vietnamek, o niž se rodina obává, že je mezi 39 oběťmi nalezenými v kamionu. Příbuzní uvedli, že za ilegální převod šestadvacetileté ženy zaplatili pašerákům 30 tisíc liber (přes 880 tisíc korun). Od minulého úterý s ní ale ztratili kontakt, naposledy se jim ozvala z Belgie. Policie vůz s mrtvými nalezla ve středu. 

Podle odbornice na obchod s lidmi z Vietnamu Mimi Vuové se od částky zaplacené převaděčům odvíjí to, jak náročná cesta bude. Například ti, kteří zaplatí v přepočtu "jen" 230 až 345 tisíc korun, musí zvládnout noční pochod lesem.

Zdaleka ne vždy ale Vietnamci volí jako cílovou zemi Británii, byť je pro ně podle Šmída na rozdíl třeba od Česka lákavější kvůli vyšší životní úrovni.

"Stále jde ale v kontextu ostrovního království o zanedbatelnou menšinu. Vietnamců je tam méně než v Česku. Nejsou s nimi spjaty žádné bezpečnostní problémy, a pokud vím, koncentrují se v Londýně a jsou hodně promícháni s početnějšími Číňany," říká Šmíd k tomu, jaké je obecně postavení Vietnamců v Británii.

Moderní otroctví

Podle informací britského think-tanku Policy Exchange z roku 2018 se počet ilegálních migrantů v Británii pohybuje kolem 500 tisíc. Kolik z nich tvoří Vietnamci, není jasné. Studie jiného z britských think-tanků, která je však 12 let stará, uvádí, že v Anglii a ve Walesu žije kolem 20 tisíc nelegálních běženců vietnamské národnosti.

Portrét Maurice Robinsona
Portrét Maurice Robinsona | Foto: Reuters

Vietnamci se pak podobně jako v Česku uchytí hlavně v nehtových studiích, restauracích, na stavbách a farmách. Výjimkou ale není ani sexuální průmysl, upozorňuje Šmíd.

"Podstatné je, že to má často formu moderního otroctví, nejsou dodržována základní lidská a občanská práva, natož nějaký zákoník práce. A problémem je, že lidé se obvykle kvůli svému snu o lepším životě nenávratně zadluží u lichvářů, kteří často celý byznys s pašováním lidí organizují," říká expert z brněnské Masarykovy univerzity.

Podle něj je tak do značné míry loterií, jestli budou Vietnamci pouze odvádět hodně práce za velmi nízkou mzdu, nebo pracovat prakticky jako otroci bez vyplácené mzdy.

Nikdo kontejner nekontroloval

Tomáš Šmíd zmiňuje také roli tranzitních států, tedy těch, přes které pašeráci pouze projíždějí do svého cíle. Podle něj nejsou v potírání ilegální migrace dostatečně důsledné. "Podotýkám ale, že je fyzicky nemožné celý proces efektivně dostat pod kontrolu, pokud už je 'zásilka v pohybu'," zdůrazňuje.

Předtím než policie kamion s těly 31 mužů a osmi žen našla, cestoval nákladní vůz podle údajů GPS v průběhu několika dnů tam a zpátky mezi Spojeným královstvím a kontinentální Evropou. 

Řidič si kamion pronajal 15. října od firmy Global Trailer Rental v Severním Irsku a projížděl mimo jiné Francií a Belgií. Belgičtí vyšetřovatelé pro deník The Telegraph uvedli, že přepravní kontejner na hranicích nikdo nekontroloval a u nákladu bylo uvedeno, že se jedná o převoz sušenek. 

Policisté v kauze 39 mrtvých v úterý propustili na kauci trojici lidí, kteří jsou podezřelí z trestných činů zabití a spiknutí za účelem obchodování s lidmi. Ve vazbě zůstává pouze Robinson. Vyšetřovatelé pátrají také po dvou dalších podezřelých, má jít o bratry ze Severního Irska.

Vietnamské úřady v souvislosti s případem zadržely celkem čtyři osoby. 

Video: V kamionu v anglickém hrabství Essex našli 39 lidských těl

Video: Reuters
 

Právě se děje

před 12 minutami

Podle Kaczyńského budou volby polského prezidenta nejpozději 28. června

Prezidentské volby se budou v Polsku konat nejpozději 28. června navzdory veškerým snahám je překazit, prohlásil dnes rezolutně předseda vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński. Dal přitom najevo, že k tomu využije "všechny prostředky, jež má stát k dispozici".

V Polsku pokračují ostré politické spory o termín už odložených voleb - opozice chce delší odklad, PiS konání co nejdříve. Původně byly volby hlavy státu vypsané na 10. května, ale kvůli šíření koronaviru se nekonaly. Vláda přes odpor opozice neuspěla se svou snahou prosadit zákon o výhradně korespondenčním hlasování. Volby nyní nestihne uspořádat ani do konce května.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Hongkong kvůli vměšování Číny nezasluhuje zvláštní status, řekl americký ministr zahraničí

Hongkong v současné chvíli nemá dostatečnou autonomii vůči Pekingu na to, aby bylo pro Spojené státy nadále opodstatněné udržovat s ním zvláštní vztahy oproti zbytku pevninské Číny. V reakci na současné snahy Pekingu o prosazení nové bezpečnostní legislativy v poloautonomní provincii to ve středu v Kongresu uvedl americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Rozhodnutí o změně zvláštního statusu, který USA Hongkongu přiznávají, nyní náleží prezidentovi Donaldu Trumpovi, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Sněmovna nevydala poslankyni SPD Maříkovou k stíhání za výroky o migrantech

Policie nyní nebude moci obvinit poslankyni SPD Karlu Maříkovou za její výroky o migrantech, které v minulosti napsala na sociální síti. Sněmovna ji ve středu k trestnímu stíhání zhruba po tříhodinové debatě nevydala, jak už dřív doporučil mandátový a imunitní výbor.

Pro vydání poslankyně hlasovalo pět ze 165 přítomných poslanců. Proti jich bylo 138.

Maříková loni v lednu na svém profilu na Facebooku přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Jejími výroky se později začala zabývat policie pro podezření z přečinu podněcování k nenávisti a hanobení národa, rasy nebo etnika.

Verdikt sněmovny neznamená, že případ úplně končí. Policisté by mohli Maříkovou obvinit potom, co přestane být političkou chráněnou imunitou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy