Washington - Sedm příslušníků elitního komanda amerického námořnictva bude potrestáno za vyzrazení utajovaných informací.
Neprovinili se velezradou ani se nechvástali v baru. Spolupracovali však na vývoji akční počítačové hry Medal of Honor: Warfighter.
A to tak ochotně, že vývojářům ukázali unikátní vybavení, vyrobené speciálně pro jejich jednotku.
Pochybení se navíc dopustili členové 6. týmu Navy SEALs, jenž pracuje v utajení. Jeden z provinilců byl dokonce u zásahu ve skrýši Usámy bin Ládina.
"Netolerujeme jakékoliv porušení předpisů, které určují, kdo jsme a co děláme jakožto členové Námořnictva AP velitel zvláštních operací Garry Bonelli a dodal, že nevyzrazení utajovaných informací k povinnostem námořníků patří.
Takhle Medal of Honor: Warfighter vypadá:
Vojáky teď čeká důtka a srážka ze mzdy. Takový "škraloup" v osobní složce se ale fakticky rovná konci kariérního postupu.
Přitom: lidé v námořních, vzdušných a pozemních týmech US-Navy jsou považováni za nejlepší z nejlepších. Prestiž už tak uznávaných Navy SEALs se ještě zvýšila poté, co jeden z jeho týmů v květnu minulého roku v Pákistánu zlikvidoval Usámu bin Ládina - v té době nejhledanějšího teroristu světa.
Navy SEALs přesto rozruch nezpůsobili poprvé. Jeden z členů komanda, Matt Bissonnette, vydal knihu o zásahu v Abottabádu, aniž by jí před tím dal komukoliv z armády přečíst. Tím, že zveřejnil detaily z výcviku a strategické přípravy, podle velení zvláštních operací ohrozil vojáky i jejich rodiny.