Video z odvážného útěku vězně. Severokorejce nezastavila elektřina ani vysoká zeď

ČTK ČTK, Beijing News
30. 11. 2021 12:44
Severokorejce, kterému se podařilo uniknout z čínské věznice, dopadli po čtyřiceti dnech. Videonahrávka ho zachycuje, jak 19. října prchá z cely. Muž známý pod čínským jménem Ču Sien-ťien při odvážném útěku přelezl střechu vězeňského skladiště, přeskočil elektrický plot a zmizel z dohledu bezpečnostních kamer. Záběry zveřejnil server Beijing News.
Video z odvážného útěku vězně: Severokorejce nezastavila elektřina ani vysoká zeď. | Video: ČTK, Beijing News

Nyní 39letého muže odsoudili ve městě Ťi-lin poté, co v roce 2013 ilegálně překročil hranice, následně kradl a pobodal ženu, která ho viděla. Čínské úřady vypsaly odměnu za jeho dopadení až na 700 tisíc jüanů (2,5 milionu Kč).

Z vězeňského trestu si Ču odpykal devět let a v době útěku mu zbývaly poslední dva roky do propuštění a vypovězení zpět do KLDR. Podle některých názorů muž uprchl z vězení, aby se vyhnul tomu, že bude poslán zpět do své vlasti.

Od konce korejské války v roce 1953 uprchlo z komunistické KLDR téměř 30 tisíc obyvatel, většina z nich před politickým útlakem a před hladem. Do ciziny se dostávají hlavně přes prostupnou hranici s Čínou a pak se snaží cestovat zpravidla do Jižní Koreje. Severní Korea žádá, aby všechny státy její uprchlíky vracely zpět.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Štrasburk odsoudil Turecko za roční věznění novináře německého deníku Yücela

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) odsoudil Turecko za to, že v letech 2017 a 2018 věznilo bývalého dopisovatele německého deníku Die Welt, německo-tureckého novináře Denize Yücela. Novinář tehdy nebyl z ničeho obviněn, na svobodu se dostal po dlouhých politických sporech a po propuštění odjel do Německa. Jeho případ zhoršil vztahy mezi Berlínem a Ankarou.

Podle verdiktu ESLP Turecko porušilo Yücelovo "právo na svobodu" a "svobodu projevu a tisku" a novináře zadržovalo "bez přesvědčivého důkazu", který by dokládal jakékoliv provinění.

Odškodné, které mu turecký soud za roční vazbu přiřkl, je podle štrasburského soudu "zjevně nedostatečné a Yücel se může nadále považovat za oběť". ESLP nařídil Ankaře zaplatit Yücelovi odškodné 13 300 eur (325 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

České firmy obchody na Ukrajině neutlumují, na místě je ale obezřetnost

České firmy podle státní agentury CzechTrade zatím své obchody na Ukrajině z důvodu tamní krize neutlumují. Situace na trhu je stále standardní, agentura nemá žádné informace, že by byly zrušené nebo zpožděné dodávky do země. Na místě je ovšem zvýšená obezřetnost. Firmy by měly objednávky dodávat až po obdržení platby a při uzavírání nových smluv by měly s právníky detailně probrat body týkající se mimořádných okolností. Uvedla to ředitelka zahraniční kanceláře CzechTrade na Ukrajině Oksana Antonenko. 

Rusko rozmístilo u svých hranic s Ukrajinou a také v Bělorusku desetitisíce vojáků. Kyjev i některé západní země tvrdí, že se Moskva připravuje na možnou invazi na Ukrajinu a že chystá provokace, které by měly podobnou operaci zdůvodnit. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy