Video: Potápěči ukázali vrak ponorky, kterou našli u Švédska

Ruský stroj, který ztroskotal u švédských břehů zřejmě v roce 1916, byl objeven koncem července.
Video sto let staré ruské ponorky. | Video:

Stockholm - Koncem července se na veřejnost dostala zpráva, že potápěči našli ve švédských vodách vrak ruské ponorky, která v Baltském moři pravděpodobně ztroskotala v průběhu první světové války.

Pátrací tým Ocean X Team nyní zveřejnil video pořízené na dně moře, které odkrývá tajemství vraku.

Podle ruských expertů se zřejmě jedná o ponorku Som, která byla postavena v USA a následně přepravena do Ruska, kde zpočátku sloužila ve Vladivostoku, pak v Černém moři a nakonec na Baltu.

Během hlídkování u švédských břehů se plavidlo 10. května 1916 srazilo s parníkem. Spolu s ním šla ke dnu i celá posádka, 18 námořníků.

Zhruba dvacetimetrová ponorka nevykazuje žádné vnější škody a všechny otvory na jejím trupu jsou uzavřeny. Předpokládá se proto, že spolu s ní uvízla na dně moře i celá její posádka.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy