Washington - Spojené státy varují KLDR před její snahou získat obohacený uran pro vyrobení jaderné bomby.
Do Asie přijel zmocněnec amerického prezidenta pro Severní Koreu Stephen Bosworth. Ten má na svých cestách v Soulu, Tokiu a Pekingu zjistit, jestli KLDR skutečně ve svém jaderném komplexu v Jongbjonu instalovala 2000 centrifug na obohacování uranu.
Zprávu o severokorejském programu na výrobu obohaceného uranu přinesl americký jaderný expert Siegfried Hecker, který laboratoř v KLDR minulý týden navštívil.
"Bylo to ohromující. Místo toho, abych viděl několik řad odstředivek, které jsem věřil, že bude KLDR mít, se přede mnou rozprostřela moderní laboratoř s více než tisícovkou odstředivek úhledně vyrovnaných vedle sebe," popisuje dojmy americký vědec. Sám však neviděl odstředivky při práci, a nemůže tak potvrdit, jestli jsou plně funkční.
Severokorejští činitelé prý Heckerovi tvrdili, že zařízení vyrábí uran obohacený na 3,5 procenta, což je úroveň nezbytná pro využití v jaderných elektrárnách. O tom, že zařízení je primárně určeno na výrobu paliva pro civilní jaderné elektrárny je přesvědčen i Hecker.
Podle březnové zprávy Ústřední zpravodajská služba (CIA) má Pchjongjang skutečně možnost vyrábět jaderné hlavice s náloží o síle několika kilotun. Svůj odhad CIA založila na analýze jaderného testu, který Severní Korea provedla loni v květnu.
V posledních letech provedla KLDR dva jaderné pokusy. Zatím se však neprokázalo, že by vlastnila funkční jaderné zbraně.