Americký viceprezident se chtěl tajně setkat se sestrou diktátora Kima. KLDR schůzku nakonec zrušila

ČTK ČTK
21. 2. 2018 7:17
K setkání mělo dojít během olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu.
Americký viceprezident Pence sedí na slavnostním zahájení olympijských her jednu řadu před sestrou severokorejského vůdce.
Americký viceprezident Pence sedí na slavnostním zahájení olympijských her jednu řadu před sestrou severokorejského vůdce. | Foto: Reuters

Washington - Americký viceprezident Mike Pence se během své návštěvy zimní olympiády v Pchjongčchangu v Jižní Koreji chtěl setkat s představiteli KLDR, včetně sestry severokorejského vůdce Kim Čong-una. Severní Korea ale takové setkání na poslední chvíli odmítla. S odkazem na sdělení šéfa Pencova týmu o tom informovala agentura Reuters.

"Severní Korea zvažovala, zda se setkat s viceprezidentem s cílem zjemnit jeho postoj, což by jí umožnilo během olympiády zesílit svou propagandu," uvedl šéf Pencova štábu Nick Ayers. Zástupci KLDR si setkání rozmysleli poté, co Pence odsoudil porušování lidských práv Severní Koreji a oznámil, že USA chce na zemi uvalit nové ekonomické sankce, dodal Ayers.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauertová vzápětí uvedla, že Pence byl "připraven na možnost setkání" a použil by ho, aby zdůraznil americké obavy z balistického a jaderného programu KLDR. Spojené státy litují, že představitelé KLDR setkání na poslední chvíli zrušili, dodala.

 

Právě se děje

Další zprávy