Více než 40 milionů Rusů se cvičí v civilní obraně. Jaderný poplach v Rusku, ptá se polský server

ČTK ČTK
4. 10. 2016 21:58
Skoro třetina ruské populace se zapojí do celostátního cvičení civilní obrany, které potrvá do pátku. Zahraniční média spekulují, zda nácvik souvisí se zhoršením vztahů se Západem a hrozbou jaderné války.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Moskva - Skoro třetina ruské populace se zapojí do celostátního cvičení civilní obrany, které potrvá do pátku. Oznámilo to ruské ministerstvo pro mimořádné situace.

"Celkem se cvičení zúčastní více než 40 milionů lidí, více než 200 000 odborníků a také přibližně 50 000 kusů techniky," uvedlo ministerstvo. Cvičení se ode dnešního dne odehrává i v Moskvě, pod vedením zástupce starosty Pjotra Birjukova.

Zahraniční média spekulují, zda nácvik souvisí se zhoršením vztahů se Západem a hrozbou jaderné války.

"Jaderný poplach v Rusku, miliony lidí v krytech," napsal polský server Fakt 24. "Bohužel, Rusové neřekli, proč mají místo v krytech jen pro 40 milionů ze 140 milionů obyvatel, ani není jasné, podle jakého klíče byli vybráni šťastlivci účastnící se cvičení," dodal.

Podle komuniké ruského ministerstva jde nejen o civilní obranu, ale i o zvládání přírodních pohrom a průmyslových katastrof. Zprvu se má prověřovat připravenost úřadů všech stupňů zvládat krizové situace, v druhé etapě přijde na řadu "rozvinutí mobilního uskupení sil civilní obrany" a jejích speciálních jednotek a nakonec i nácvik likvidace "rozsáhlých mimořádných situací a požárů", včetně evakuace obyvatelstva.

Počítá se také s praktickým nácvikem "radiační, chemické a biologické ochrany obyvatelstva".

 

Právě se děje

Další zprávy