Londýn - Vězeňské lety americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) do zemí, kde mohou být osoby podezřelé z terorismu mučeny, zastavovaly i na britské půdě, konkrétně na ostrově Diego Garcia v Indickém oceánu.
O přiznání, které v úterý učinil ministr zahraničí Spojeného království David Miliband, dnes široce informují britská média.
"Navzdory dřívějším ujištěním, že (ostrov) Diego Garcia nebyl využit pro přepravu vězňů, nedávná vyšetřování USA prozradila, že k tomu ve skutečnosti v roce 2002 dvakrát došlo," zaznělo v Milibandově parlamentním projevu, který přetiskl deník Guardian.
Ještě nedávno přitom britská vláda hovořila jinak.
Obrat o 180 stupňů
"Není zde žádný důkaz o tom, že americká letadla s vězni využila prostoru Spojeného království (mimo dvou případů z roku 1998, které byly zmíněny dříve) a není zde žádný důkaz o tom, že by přistála na britských letištích," píše se například ve zprávě výboru britského parlamentu pro tajné služby a bezpečnost (ISC) z června minulého roku.
Přítomnost těchto letů na britském území odmítal i bývalý ministr zahraničí Jack Straw, jeho nadřízený Tony Blair, stejně jako administrativa amerického prezidenta George Bushe.
Raději USA prověříme
Miliband si však ujištěními Spojených států o počtu letů s vězni není jistý ani nyní.
"Abychom se vyhnuli pochybnostem, požádal jsem své úředníky, aby shromáždili seznam všech letů, u kterých se objevilo podezření z transportování vězňů skrze Británii nebo zámořská teritoria," prohlásil šéf britské diplomacie v parlamentu.
"Jakmile bude připraven, pošleme jej do Spojených států a budeme vyžadovat jejich konkrétní ujištění, že žádný z těchto letů nebyl k přepravě vězňů využit," dodal.
Lety byly, věznice ne
V současnosti musí Spojené státy pro přepravu vězňů, kteří mají být vydáni do třetích zemí, požádat britské úřady o souhlas. Ty ho nemusí udělit, pokud nejsou podmínky předání v souladu z britskými zákony nebo Úmluvou proti mučení OSN z roku 1987.
Podle Bushovy vlády USA vězně nemučí. Na přímou otázku jednoho novináře, o jaký typ výslechu tedy jde, když nemůže být prováděn na půdě Spojených států, však americký prezident neodpověděl.
Američané také popírají existenci utajovaných zařízení, kde podle závěrů vyšetřování bývalého švýcarského senátora Dicka Martyho pracovníci CIA mezi lety 2003 až 2005 vyslýchali osoby podezřelé z terorismu. Milliband ve svém čtvrtečním prohlášení odmítl, že by se takové zařízení mohlo nacházet právě na ostrově Diego Garcia.
Podle organizace Amnesty international CIA se svými vězeňskými letadly dvacetkrát zastavila i na pražském letišti v Ruzyni.