Londýn - Patří mnoho let k nejlepším záložníkům světa. Vyhrál dvanáctkrát anglickou Premier League, dvakrát Ligu mistrů.
Ale zahrát si na mezinárodní reprezentační akci se Ryanu Giggsovi až do letoška nikdy nepodařilo, přestože mu bude zanedlouho už devětatřicet let.
Protože reprezentoval Wales, který se z kvalifikace nikdy nikam neprobojoval. Byl v podobné situaci jako kdysi slavný George Best, který se s reprezentací Severního Irska také neměl šanci na žádný turnaj dostat.
Přání se tak rodákovi z Cardiffu splnilo až teď na olympiádě. Ovšem v dresu Velké Británie.
Ta za "normálních okolností" žádnou reprezentaci nemá, protože z historických důvodů mají samostatné týmy Anglie, Skotsko, Wales a Severní Irsko.
Na všech olympijských turnajích ale mají domácí týmy právo automatického startu, takže pro potřeby londýnských her vznikla britská reprezentace (naposledy se představila na OH v Římě v roce 1960).
Giggs se stal jejím kapitánem. A v 38 letech a 243 dnech vůbec nejstarším fotbalistou, který kdy nastoupil v olympijském turnaji.
A protože na OH je určen pro hráče věkový limit 23 let a povoleny jsou pro každé mužstvo pouze tři výjimky, je tak středopolař Manchesteru United obklopen spoluhráči, kteří by pomalu mohli být jeho syny.
Reprezentace Spojeného království se ovšem nerodila lehce. Ve Walesu ani Skotsku se velké popularitě netěší. Mají tam obavy, aby to do budoucna neohrozilo jejich samostatné postavení.
Ve Skotsku je navíc silné hnutí za nezávislost a je možné, že se v příštích letech uskuteční referendum o odtržení od Británie.
Ve Walesu jsou separatistické nálady o něco slabší, ale zato je tato menšina dost radikální a nesmiřitelná. Giggs proto musel vyzvat své velšské krajany, aby při středečním zápase proti Uruguayi, ve kterém se rozhodovalo postupu Británie do čtvrtfinále, při britské hymně nepískali.
Za dějiště zápasu bylo totiž zvoleno Giggsovo rodiště Cardiff. Nakonec ho Velšané vyslyšeli, i když sám Giggs k zápasu v základní britské sestavě překvapivě nenastoupil.
Zájem o britskou reprezentaci je. První zápas sledovalo v Manchesteru 71 tisíc diváků, druhý v londýnském Wembley 85 tisíc. Vyprodáno bylo i v Cardiffu, kam přišlo 74 tisíc lidí.
Giggs se ovšem musí vyrovnávat s kritikou, že v prvních dvou zápasech nezpíval britskou hymnu. Dotazy "proč" odbyl tvrzením, že to je jeho věc. Pokud Británie získá zlatou medaili, asi mu to kritici odpustí.
Šanci má, v závěrečném zápase skupiny Britové Uruguay i bez Giggse porazili 1:0 a jsou ve čtvrfinále.