Věřit lze jedině mrtvým bělochům, hlásal Mugabe. Z hrdiny Zimbabwe se stal diktátorem

Radim Klekner Zahraničí Radim Klekner, Zahraničí
6. 9. 2019 9:37
Robert Mugabe, který byl kdysi ve své zemi oslavován jako vůdce osvobozenecké války, zemřel po dlouhé nemoci ve věku 95 let. Před dvěma lety rezignoval na funkci zimbabwského prezidenta a od té doby byl v domácím vězení. Vojáci se obávali, že chtěl předat funkci své o 41 let mladší ženě.
Robert Mugabe.
Robert Mugabe. | Foto: Reuters

Své politické protivníky fyzicky likvidoval, umlčoval, označoval za homosexuály a posílal do vězení. Zimbabwský politik Robert Mugabe vládl své zemi na jihu Afriky sedmatřicet let. Byl nejdéle sloužícím prezidentem na světě. Pod hrozbou impeachmentu a pod tlakem armády ale před dvěma lety na funkci rezignoval.

Ve středu zemřel. Na klinice v Singapuru, kde se už dříve léčil.

Mugabe vedl v bývalé Jižní Rhodesii boj proti režimu apartheidu premiéra Iana Smitha. Vyhrál ho. Po letech nadvlády bělošské menšiny, která tvořila jen necelých pět procent obyvatelstva, se v roce 1980 konaly první svobodné volby. Mugabe se stal premiérem, který se ve světě těšil jistému uznání.

Konec Smithova režimu pomáhala zprostředkovat vláda britské premiérky Margaret Thatcherové. Už tehdy tušila, že běloši to po desítkách let utlačování černošské většiny nebudou mít lehké.

Po roce 2000 se však Mugabe pustil coby prezident do pronásledování bělošské menšiny.

Jeho veteráni útočili na farmy patřící někdejším majitelům plantáží, vyháněli je i černošské dělníky a zabírali jejich půdu. O své domovy tehdy přišlo na 700 tisíc lidí.

"Jediný bílý muž, kterému lze důvěřovat, je mrtvý bílý muž," pronesl podle britského listu The Independent při jedné příležitosti Mugabe.

Jako záminku k útokům na bělošské farmy si jeho veteráni vzali pozemkovou reformu, která přitom nebyla schválena v lidovém referendu. Mugabe ji ale nechal v roce 2000 protlačit parlamentem, který mezitím začal diktátorsky ovládat. Díky tomu mohl znárodnit půdu bělochů - bez náhrady.

Mugabe se také čím dál více uchyloval k rasistickým výrokům. Bílou menšinu vinil ze všech možných zel, která jeho zemi stihla.

Pilný student z vězení

Mugabe se narodil v roce 1924 ve městě Kutama v provincii Západní Mašonaland. Chodil do misijní školy a pak do prestižní Kutama College, pokládané za jednu z nejlepších středních škol v Africe.

Studoval na jihoafrické Fort Hare University a později na dalších čtyřech vysokých školách. Vesměs v rámci korespondenčních kurzů, kterých se účastnil z vězení, kam jej poslal Ian Smith pro pobuřování.

Započal také dráhu učitele v Zambii a Ghaně, ale už v roce 1961 se vrátil do vlasti a přidal se k maoismem silně ovlivněnému hnutí ZANU. Ve vězení si odseděl deset let a po svém propuštění řídil osvobozenecký boj ze sousedního Mosambiku.

Mezitím stihl na dálku vystudovat například ekonomii na univerzitě v Londýně. Přitom právě ekonomika byla později zásadním problémem Zimbabwe, v jehož čele Mugabe usedl.

Země bohatá na nerostné suroviny dostala hned několik osudových ran: prošla si válkou za osvobození, potom válkou občanskou a nakonec přišla zmíněná pozemková reforma. Na konci toho všeho byla zemědělská půda, která ležela ladem. Obyvatelstvo někdejší obilnice Afriky začalo trpět hladem.

Foto: Aktuálně.cz

Mugabe reagoval tím, že nechal zběsile tisknout místní měnu. V roce 2008 byla inflace v zemi tak vysoká, že bochník chleba stál několik milionů zimbabwských dolarů.

Žena pevného charakteru, která miluje luxus

Mugabeho vláda se pro zemi stala takovou pohromou, že si to před dvěma lety uvědomili i prezidentovi někdejší spojenci z řad armády. A uskutečnili nekrvavý státní převrat.

Nelíbil se jim nejenom starý, nemocný diktátor, ale především perspektiva, že by předal moc své ženě, a tím zajistil kontinuitu režimu, který vybudoval.

O Grace Mugabeové se zimbabwský prezident vždy vyjadřoval v superlativech. "Je to žena velmi pevného charakteru," prohlašoval o ní. "Lid ji velice akceptuje."

Mugabeová ale byla především známa opulentním způsobem života a nákupy v nejluxusnějších módních salonech v Londýně, zatímco obyvatelstvo její země strádalo.

To, že by měl kvůli svému zdravotnímu stavu odejít z funkce, Mugabe dlouho odmítal připustit. Před čtyřmi lety ale upadl před televizními kamerami při vystupování z letadla, připomíná britský list The Guardian. A před parlamentem přednesl stejnou řeč, jakou četl o měsíc dříve, aniž si to uvědomoval.

Mugabe dříve říkal, že funkci složí pouze v případě, že o tom rozhodne vládnoucí strana. Jakýkoliv dialog odmítal. Nakonec pod hrozbou sesazení rezignoval.

Nové vládě prezidenta Emmersona Mnangagwy se zatím nedaří řešit ekonomickou krizi.

Míra inflace je nyní v Zimbabwe nejvyšší od roku 2009, kdy kvůli hyperinflaci, jež dosáhla 500 miliard procent, země opustila vlastní měnu a přijala jako oficiální platidlo americký dolar a další zahraniční měny. Ceny základních potravin prudce rostou, je nedostatek chleba, pohonných hmot a léků.

Video: Lidi v Zimbabwe trápila víc ekonomika než autoritářský prezident

Lidé si s odchodem Mugabeho spojují velké naděje, je ale otázkou, zda se naplní, myslí si Ondřej Homolka, který už deset let dováží ze Zimbabwe sochy. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 10 minutami

Babiš navrhl zvýšit zdanění hazardu, vynést má až 300 milionů korun

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl zvýšit zdanění většiny druhů hazardu, a to v rozmezí od dvou do sedmi procentních bodů. Pouze pro loterie a technické hry, tedy hlavně hrací automaty, chce ponechat nynější sazbu 35 procent, která je již nyní nejvyšší sazbou pro hazard. Do státního rozpočtu to má přinést až 300 milionů korun ročně. Svůj záměr vložil jako poslanecký pozměňovací návrh k vládnímu daňovému balíčku, který v úterý Sněmovna odeslala do závěrečného čtení. Babiš už k němu předtím vložil návrh na zrušení superhrubé mzdy a zdaňování hrubé mzdy sazbami 15 a 23 procent.

Premiér navrhuje zvýšit sazby daně z 23 na 25 procent u kurzových sázek, totalizátorových her, tombol a turnajů malého rozsahu. U binga a živé hry pak chce zvýšit sazby zdanění z 23 na 30 procent. "Toto navrhované navýšení sazeb koresponduje s původním návrhem úpravy zdanění dotčených hazardních her obsaženém v loňském vládním návrhu daňového balíčku," uvedl premiér.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Škodě Auto za devět měsíců klesl provozní zisk o 60 procent

Automobilce Škoda Auto za prvních devět měsíců letošního roku klesl provozní zisk o 60 procent na 469 milionů eur (12,9 miliardy Kč). Negativní dopad na hospodaření měl zejména nižší objem prodeje způsobený epidemií nemoci covid-19, vývoj směnných kurzů a také mimořádné výdaje spojené s emisemi. Tyto dopady částečně kompenzovaly nižší fixní náklady a náklady na vývoj a optimalizace nákladů na produkty. Oznámil to dnes mateřský koncern Volkswagen.

Tržby mladoboleslavské automobilce klesly o 25,9 procenta na 12 miliard eur (329 miliard Kč). Odbyt se snížil o 25,9 procenta na 596.000 vozů. Mezi nejoblíbenější modely patřily Scala, Kamiq a Octavia Combi.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida, uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy