Venezuela propustila dva roky vězněného Američana, Trump ho přivítá v Bílém domě

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 5. 2018 22:15
Pětadvacetiletý Američan byl zadržen i se svou venezuelskou manželkou krátce po předloňské svatbě a oba byli obviněni z terorismu.
Donald Trump propuštěného Američana přivítá v Bílém domě.
Donald Trump propuštěného Američana přivítá v Bílém domě. | Foto: Reuters

Washigton - Američan vězněný ve Venezuele byl propuštěn a ještě v sobotu přiletí do vlasti. Oznámil to americký prezident Donald Trump, který se jej večer místního času chystá přivítat v Bílém domě. Podle amerických médií je propuštěným Joshua Holt zatčený a uvězněný v roce 2016.

"Úžasní lidé z Utahu budou mít velkou radost!" doprovodil na twitteru Trump informaci o propuštění vězněného muže údajem o americkém státě, z něhož právě Holt pochází. Přijetí v Bílém domě naplánoval na 19:00 místního času (1:00 v neděli SELČ).

Utažský senátor Orrin Hatch Holtovo propuštění potvrdil s tím, že je to výsledek dvou let tvrdé diplomatické práce. "Za poslední dva roky jsem spolupracoval se dvěma prezidentskými administrativami, s množstvím lidí z diplomacie, velvyslanců po celém světě, s lidmi ve Venezuele i se samotným prezidentem Madurem a jsem velice poctěn, že mohu Joshe znovu spojit s jeho sladkou, dlouhou dobu trpící rodinou," uvedl Hatch. "Jsme vděční všem, kteří se podíleli na tomto zázraku," napsala rodina Joshuy Holta ve svém prohlášení.

Holt a jeho žena se shledali na letišti v Caracasu ještě s její dcerou z předchozího vztahu a všichni tři odletěli do Washingtonu. "Jsme na cestě domů," napsal na Twitteru republikánský senátor Bob Corker.

Venezuelský ministr Jorge Rodriguez uvedl, že propuštění Američana bylo gestem dobré vůle, které následovalo po měsících dialogu mezi Madurovou vládou a americkými zákonodárci. "Modlíme se za to, aby nám tento druh gest…dovolil posílit, co jsme vždy hledali: dialog, harmonii, uznání naší nezávislosti a svrchovanosti," dodal.

Pětadvacetiletý Američan odcestoval do Venezuely v červnu 2016, aby se oženil se ženou, kterou poznal na internetu, když hledal španělsky mluvící mormony, kteří by mu pomohli vylepšit si španělštinu. Zadržen byl i se svou venezuelskou manželkou krátce po předloňské svatbě a oba byli obviněni z terorismu.

Venezuelská policie tvrdí, že v jejich bytě objevila výbušniny a střelné zbraně. Holt v polovině května zveřejnil video, v němž prosil americké úřady o pomoc. Prohlásil zároveň, že se na ně bezvýsledně obrací již od svého uvěznění.

Americká diplomacie o jeho propuštění vyjednávala delší dobu, rozhovory však komplikovalo napětí ve vzájemných vztazích Washingtonu a Caracasu. USA na venezuelské představitele uvalily sankce kvůli potlačování opozice a porušování lidských práv a demokratických principů.

Stejně jako řada dalších států regionu pak USA odmítly uznat výsledek prezidentských voleb bojkotovaných většinou opozice, které minulý týden vyhrál dosavadní autoritářský prezident Nicolás Maduro. Washington po volbách zpřísnil protivenezuelské sankce, na což Caracas reagoval vyhoštěním vedení americké ambasády.

K nynějšímu propuštění Holta došlo poté, co se republikánský senátor Bob Corker v pátek setkal s prezidentem Madurem. Ještě před týdnem to přitom vypadalo, že se žádné propuštění nechystá. Tehdy se Holt objevil na videu, ve kterém kritizoval Madurovu vládu a uvedl, že kvůli nepokojům ve vězení je jeho život v ohrožení. Druhý nejmocnější představitel režimu Diosdado Cabello, který je velkým prezidentovým stoupencem, v reakci na video v televizi označil Holta za špičkového agenta CIA v Latinské Americe.

Madurova vláda zatím nezveřejnila důvody Američanova propuštění. Republikánský senátor Marco Rubio se již nechal slyšet, že "propuštění páru žádným způsobem nezmění americkou politiku vůči diktatuře ve Venezuele".

 

Právě se děje

Další zprávy