Z Guantánama převezli vězně do Saúdské Arábie, prvního za Trumpa

ČTK ČTK
2. 5. 2018 23:40
Muž se v roce 2002 podílel na útoku teroristické sítě Al-Káida na francouzský ropný tanker u pobřeží Jemenu.
Věznice Guantánamo - ilustrační fotografie
Věznice Guantánamo - ilustrační fotografie | Foto: Reuters

Washington - Spojené státy převezly do Saúdské Arábie vězně, kterého zadržovaly na základně Guantánamo na Kubě. Oznámilo to americké ministerstvo obrany. Saúdský Arab Ahmad Muhammad Hazá Darbí je prvním vězněm, který se z Guantánama dostal od nástupu současného republikánského prezidenta Donalda Trumpa k moci. V kontroverzní věznici Spojené státy dál zadržují 40 osob.

Darbí se v roce 2002 podílel na útoku teroristické sítě Al-Káida na francouzský ropný tanker u pobřeží Jemenu. V únoru 2014 se k činu doznal a na základě dohody o vině a trestu vyhověl letos v únoru podmínkám pro převoz do Saúdské Arábie, kde by si měl odpykat zbytek trestu. V saúdskoarabském vězení by měl strávit dalších asi devět let.

Mluvčí Pentagonu Sarah Higginsová, která o převozu informovala, uvedla, že Spojené státy spolupracovaly se Saúdskou Arábií, aby zajistily hladký průběh převozu v souladu s bezpečnostními standardy. Podle agentury AP Darbí před svým propuštěním poskytl USA "nedocenitelné" informace o svých spoluvězních.

Kontroverzní věznici, kterou USA zřídily pro osoby podezřelé z terorismu, se Trumpův předchůdce Barack Obama rozhodl uzavřít. Záměr se mu ale nepodařil, ačkoli počet zadržovaných se na Guantánamu za Obamy snížil z 242 na 41 vězňů.

Darbí je prvním vězněm propuštěným na vlády prezidenta Donalda Trumpa, který na rozdíl od svého předchůdce nehodlá zařízení rušit. Počet zadržovaných na základně na jihovýchodě Kuby se propuštěním Darbího snížil na 40.

jrm tes

 

Právě se děje

před 29 minutami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Súdán je připraven uznat Izrael, pokud to schválí parlament

Súdánský premiér Abdalláh Hamduk je připraven normalizovat vztahy s Izraelem, pokud krok schválí dosud neustanovený parlament. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na súdánské vládní zdroje.

Zjištění je podle Reuters dosud nejzřetelnějším náznakem, že Hamduk je pod tlakem Spojených států ochoten uvažovat o navázání diplomatických styků s Izraelem. Uznání židovského státu přesto v nejbližší době není na pořadu dne, neboť súdánský přechodný parlament se dosud nesešel a není jasné, kdy tak učiní.

Současná úřednická vláda byla ustanovena po dlouhých jednáních mezi zástupci civilistů a vojenskými představiteli, jež následovala po skončení vlády dlouholetého prezidenta Umara Bašíra. Toho loni v dubnu svrhla armáda. Dalšími přechodnými institucemi jsou takzvaná suverénní rada a dosud neexistující parlament. Tyto instituce mají zemi spravovat tři roky, do konání voleb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy