Nejsme země žebráků. Venezuelská armáda blokuje vozy s jídlem, Maduro pomoc odmítá

Simone Radačičová Simone Radačičová
6. 2. 2019 19:55
Prozatímní prezident Venezuely Juan Guaidó a jeho mezinárodní spojenci připravují první dodávku humanitární pomoci do zbídačené jihoamerické země. Tamní autoritářský vůdce Nicolás Maduro to ale odmítá. "Venezuela není a nebude zemí žebráků," prohlásil. Armáda tak pod jeho dohledem zablokovala most, přes který by měla humanitární pomoc ze zahraničí proudit. Umístila tam velký kontejner a cisternu, informovala agentura AFP.
Venezuelská armáda zablokovala most na hranicích s Kolumbií. Brání průjezdu aut s humanitární pomocí. | Video: Asociated Press

Ve Venezuele je 250 až 300 tisíc lidí, kterým bez humanitární pomoci hrozí smrt, varoval Guaidó.

Společně se svými stoupenci tak připravují první dodávku potravin a léků, které by se měly v příštích dnech dostat k nejvíce ohroženým a potřebným lidem. Opozice chce pomoc shromáždit ve městě Cúcuta na kolumbijské straně hranic. Odtud ji pak plánuje dopravit do Venezuely.

Venezuelská opozice se už obrátila na armádu a vyzvala ji, aby dodávku humanitární pomoci neblokovala. "Víte, že je tu červená linie, kterou nemůžete překročit. Víte, že potraviny a léky jsou právě ta nepřekročitelná linie," obrátil se k vojsku opoziční politik Miguel Pizarro.

Maduro, který čelí stále silnějšímu tlaku, to ale odmítá. Tvrdí, že humanitární pomoc ze zahraničí je jen předzvěstí americké intervence. "Do Venezuely nikdo vstupovat nebude, ani jeden voják," prohlásil.

Venezuelská armáda proto zablokovala mezinárodní most Tienditas, který leží na okraji Cúcuty.

Humanitární pomoc dostala Madura do pasti

Latinskoamerická média uvádí, že v Cúcutě je hodně Venezuelců, kteří také čekají, zda nedostanou pomoc. Právě Cúcuta patří mezi hlavní hraniční přechody, kudy do Kolumbie prchají lidé z Venezuely.

Vedle Cúcuty si opozice vybrala i další města, kde bude pomoc shromažďovat. Druhým je Boavista v Brazílii. Jméno třetího ještě nebylo zveřejněno.

Guaidó se také bojí, kde pomoc skončí. Obvinil armádu, že ji chce sama zabrat, aby ji pak mohla rozdat pouze stoupencům Madurova režimu.

Poradenská společnost Eurasia Group nicméně uvádí, že humanitární pomoc dostává Madura do "lose lose" situace - ať udělá cokoliv, neuspěje. Buď bude muset otevřít hranice humanitární pomoci, což výrazně posílí jeho rivala Guaidóa, nebo bude trvat na tom, že armáda nákladní vozy do země nepustí. Pak by ale hrozilo, že se proti němu obrátí více Venezuelců a vyvolá to ještě větší demonstrace.

V zemi dlouhodobě chybí základní potraviny, hygienické potřeby i léky. Humanitární krize se prohlubuje. 

Hraje se o armádu

Na pozadí sporu o humanitární pomoc probíhá navíc větší souboj o venezuelskou armádu. Právě ta hraje v zemi klíčovou roli. K režimu ji nejprve připoutal bývalý prezident Hugo Chávez, na něj navázal Maduro. Armáda drží vládní posty, státní firmy i drogové trasy. Armádní špičky zatím podporují Madura.

Aby Guaidó uspěl, musí získat armádu na svoji stranu. Vojákům proto slibuje amnestii. Ta by se měla vztahovat na všechny, kteří se zřeknou Madura a přispějí k přechodu k demokracii.

Nespokojeni jsou s Madurovým režimem hlavně "běžní" vojáci s nižšími hodnostmi. I na ně dopadá každodenní nedostatek potravin a léků.

A na ně Guaidó míří. "Dostali byste se na správnou stranu ústavy a lidskosti. Také byste pomohli své rodině. Odmítli byste to? Pokud máte pochyby, tak se zeptejte své rodiny. Nadále doufáme, že dostaneme vaši podporu," obrací se Guaidó k vojákům.

Objevují se i první "odpadlíci" od Madura. Nejprve na stranu Guaidóa přešel vojenský přidělenec Venezuely ve Washingtonu plukovník José Luis Silva, pak i generál venezuelského letectva Francisco Yanez. A další mohou brzy následovat.

Video: Nepokoje ve Venezuele? Není cesty zpět, lidem se žije každým dnem hůř a hůř, říká Rey

Už to nemůže skončit jako v roce 2014 nebo v roce 2017, kdy demonstranti odešli z ulic a nějak se žilo dál, říká Martin Rey, který ve Venezuele žil. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy