Paříž - Pompidou má své kulturní centrum, po Mitterandovi se zase jmenuje Národní knihovna, Chirac se podepsal pod vznik nového muzea afrických kultur.
Každý z poválečných prezidentů zanechal v Paříži svou stopu.
Svůj pomyslný "pomník" se chystá vystavět i Nicolas Sarkozy, který byl do funkce uveden před rokem.
Sezval si k tomu alespoň desetičlennou skupinu architektů zvučných jmen. Nechybí mezi nimi ani Jean Nouvel, mimo jiné autor pražského Anděla, nebo Brit Richard Rogers, jehož ve francouzské metropoli proslavilo právě Centre George Pompidou.
Do půl roku by měl každý z nich do Elysejského paláce doručit svou vizi nové Paříže.
"Cílem je rozprostřít nové město, jako to udělal svého času baron Haussmann," citoval deník Le Monde Sarkozyho poradce Henriho Guaina v narážce na slavného stavitele, který dal v 60. letech 19. století v Paříži zbourat křivolaké uličky a vystavěl široké bulváry.
A jak by měla nová Paříž vypadat? Tým architektů, urbanistů a sociologů by měl především přitáhnout blíž k metropoli předměstí, která jsou mediálně známá spíše jako oblasti vysoké kriminality a násilí a ovládají je gangy etnických minorit.
Připomeňte si: Paříž hořela druhou noc
Narazí projekt u starosty?
Za prací dojíždí do města stále více lidí, a tak by měl plán nové Paříže počítat také s výkonnou a rychlou dopravou a možnostmi nákupu a oddechu.
Jak ale poznamenává agentura Reuters, Sarkozyho vize může narazit. V čele radnice metropole stojí totiž socialistický starosta Bertrand Delanoe, který musí dát projektu z Elysejského paláce zelenou. Stavební plány jsou totiž v jeho kompetenci.