reklama
 
 

Vědec objevil na Google neznámý text Descartese

27. 2. 2010 7:10
Dopis matematika z roku 1641 byl dlouho ztracen a jeho text historikové neznali

Utrecht - Přes vyhledávač Google se podařil nizozemským historikům nečekaný objev. Našli ztracený dopis, napsaný slavným matematikem a filozofem Reném Descartesem.

Profesor z univerzity v Utrechtu Erik-Jan Bos uvedl pro nizozemský deník Handelsblad, že nemohl ani věřit vlastním očím.

"Občas brouzdám po Google a najednou jsem narazil na něco, co mne ohromilo," uvedl. Podle něj dosud nebylo známo, co stálo v textu, který matematik napsal.

Jedná se o dopis, který Descartes poslal v květnu roku 1641 francouzskému katolickému mnichovi Marinovi Mersennemu. Matematikovi a filozofovi, který si dopisoval s mnoha evropskými učenci a vzdělanci té doby.

Odpovídá v něm na výtky, které mnich má vůči rukopisu jeho knihy Meditationes de prima Philosophia (Meditace o první filozofii). Descartes sám Francouze vyzval, aby některým jeho závěrům oponoval.

Originál dopisu měla ve své sbírce knihovna quakerské koleje v Havervordu v Pensylvánii. „Nevěděli, jakou vzácnost u sebe mají. Netušili, že dopis nebyl nikde publikován a evidován," řekl Bos.

Descartes zemřel v roce 1650 ve Švédsku na zápal plic, mnich Marin Mersenne o dva roky dříve. Dopis se pak stal majetkem Francouzské akademie věd, ale v polovině devatenáctého století zmizel.

Podle nově odhalených skutečnosti jej později koupil na aukci v Británii americký sběratel Charles Roberts. Odkázal jej pak koleji v Pensylvánii, kde ale skončil zapomenut kdesi v útrobách knihoven a studoven.

Jeho znovuobjevení tak umožnil až nyní internet.

autor: Martin Novák | 27. 2. 2010 7:10

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama