Historický smír: Papež rehabilituje Martina Luthera

Martin Novák Martin Novák
7. 3. 2008 12:07
Reformátor dle Benedikta XVI. usiloval o dobrou věc
Slavný Lutherův portrét od malíře Lucase Cranacha.
Slavný Lutherův portrét od malíře Lucase Cranacha. | Foto: Aktuálně.cz

Řím - Papež Benedikt XVI. se nedávno modlil za obnovení jednoty křesťanů celého světa a sám se rozhodl jít příkladem.

Podle Vatikánu se hodlá stát první hlavou katolické církve, která rehabilituje vůdce reformace ze 16.století Martina Luthera a vyjádří se o něm pochvalně.

Luther je dodnes oficiálně považován církví za kacíře a člověka, který ve své době rozdělil západní křesťanstvo na dva nesmiřitelné tábory.

Ocenění před teology

V roce 1517 vystoupil Luther tvrdě proti praktikám katolické církve, napadl instituci papežství a tvrdil, že jedinou skutečnou autoritou je Bible.

Papež Benedikt XVI.
Papež Benedikt XVI. | Foto: Reuters

Benedikt XVI. hodlá Luthera ocenit v září na setkání se čtyřiceti předními katolickými teology ve svém letním římském sídle Castelgandolfo. V projevu řekne, že Luther nezamýšlel církev rozdělit, ale pouze ji očistit od korupce a zlořádů.

Má také říci, že v Lutherovi on osobně nevidí heretika. "Nadešel čas podívat se na Luthera v pozitivnějším světle," řekl k tomu kardinál Walter Kasper, který má ve Vatikánu na starost dialog s jinými církvemi.

Dalším smířlivým krokem papeže má být příští rok odhalení sochy Galilea Galileie ve Vatikánu. Italský vědec byl kdysi rovněž obviněn z kacířství.

Dialog postupuje pomalu

Benedikt XVI. uvedl, že snahu o znovusjednocení všech křesťanských církví považuje za základní cíl svého pontifikátu. Zatím se ale nepodařilo příliš pokročit v dialogu s pravoslavnými církvemi, zejména s ruským patriarchou Alexijem II.

Některým protestantům se nelíbilo, že Benediktův předchůdce Jan Pavel II. hovořil o znovunalezení jednoty křesťanů s dovětkem, že proce musí být "zastřešen" katolickou církví.

Visely teze na dveřích kostela?

Luther přibil svých pětadevadesát tezí kritizujících církev a papeže 31.října 1517 na dveře kostele ve Wittenbergu v dnešní spolkové zemi Sasko-Anhaltsko.

Tento den je pokládán za počátek protestanstké reformace v křesťanském světě a také za den, který výrazně ovlivnil vývoj celé západní civilizace.

Někteří historikové nicméně zpochybňují tvrzení, že Luther skutečně přibil svůj text ke vchodu do kostela. Podle nich to není spolehlivě prokázáno a údajná svědectví se objevila mnohem později.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy