Vědci z Harvardu čelí obvinění, že byli financovaní Čínou a kopírovali výzkum

Martina Heroldová Martina Heroldová
28. 1. 2020 19:35
Vedoucí katedry chemie a chemické biologie na Harvardské univerzitě a jeho další tři spolupracovníci byli v úterý obviněni z nepřiznané spolupráce s čínským vládním programem, který měl za cíl přivést do výzkumu talenty ze zahraničí. Americké úřady vyšetřují také případy spojené s krádeží konkrétních výzkumů.
Harvard, univerzita
Harvard, univerzita | Foto: Facebook Harvard University

Obvinění z práce pro čínskou vládu čelí vedoucí katedry chemie a chemické biologie a specialista na elektroniku s nanočásticemi Charles M. Lieber a jeho další dva kolegové. 

Ti měli spolupracovat s čínským vládním programem Tisíc talentů, který má za cíl čerpat talenty vzdělané v jiných zemích a využít jejich vzdělání a zkušenosti pro výzkum v Číně. Píše o tom list New York Times.

Americké úřady zároveň vyšetřují stovky případů podezření na krádež duševního vlastnictví, většinou jde o hostující profesory z Číny nebo vědce čínského původu. Někteří jsou obviněni z toho, že na základě práce, kterou financuje vláda Spojených států, získali pro Čínu patenty, jiní z řízení laboratoří, které v Číně tajně duplikují americký výzkum.

Lieber je nejvýše postaveným z obviněných vědců a jako jediný z nich není čínského původu, patří navíc mezi velmi široce uznávané odborníky ve svém oboru. Spoluprací s čínskými vědci se netajil, lhal však o svého zapojení do čínských vládních programů a také o projektu Tisíc talentů a jeho napojení na univerzitu v čínském Wu-chanu. Ukázalo se také, že nezveřejnil své příjmy pocházející z čínských programů, které činily plat 50 tisíc dolarů měsíčně a zároveň příspěvek ve výši 1,5 milionu dolarů na vybudování laboratoře ve Wu-chanu.

Případ financování vědců z čínských vládních fondů se nedávno podařilo Aktuálně.cz odhalit i v Česku. Z peněz čínské ambasády bylo financováno například Česko-čínské centrum Univerzity Karlovy nebo konference rektora Tomáše Zimy. Za cíl měly mít vylepšování obrazu Číny v Česku a sinologové je kritizovali jako příliš příchylné k čínskému komunistickému režimu. V reakci na toto zjištění rektor problematické centrum zrušil. 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy