Vědci z Harvardu čelí obvinění, že byli financovaní Čínou a kopírovali výzkum

Martina Heroldová Martina Heroldová
28. 1. 2020 19:35
Vedoucí katedry chemie a chemické biologie na Harvardské univerzitě a jeho další tři spolupracovníci byli v úterý obviněni z nepřiznané spolupráce s čínským vládním programem, který měl za cíl přivést do výzkumu talenty ze zahraničí. Americké úřady vyšetřují také případy spojené s krádeží konkrétních výzkumů.
Harvard, univerzita
Harvard, univerzita | Foto: Facebook Harvard University

Obvinění z práce pro čínskou vládu čelí vedoucí katedry chemie a chemické biologie a specialista na elektroniku s nanočásticemi Charles M. Lieber a jeho další dva kolegové. 

Ti měli spolupracovat s čínským vládním programem Tisíc talentů, který má za cíl čerpat talenty vzdělané v jiných zemích a využít jejich vzdělání a zkušenosti pro výzkum v Číně. Píše o tom list New York Times.

Americké úřady zároveň vyšetřují stovky případů podezření na krádež duševního vlastnictví, většinou jde o hostující profesory z Číny nebo vědce čínského původu. Někteří jsou obviněni z toho, že na základě práce, kterou financuje vláda Spojených států, získali pro Čínu patenty, jiní z řízení laboratoří, které v Číně tajně duplikují americký výzkum.

Lieber je nejvýše postaveným z obviněných vědců a jako jediný z nich není čínského původu, patří navíc mezi velmi široce uznávané odborníky ve svém oboru. Spoluprací s čínskými vědci se netajil, lhal však o svého zapojení do čínských vládních programů a také o projektu Tisíc talentů a jeho napojení na univerzitu v čínském Wu-chanu. Ukázalo se také, že nezveřejnil své příjmy pocházející z čínských programů, které činily plat 50 tisíc dolarů měsíčně a zároveň příspěvek ve výši 1,5 milionu dolarů na vybudování laboratoře ve Wu-chanu.

Případ financování vědců z čínských vládních fondů se nedávno podařilo Aktuálně.cz odhalit i v Česku. Z peněz čínské ambasády bylo financováno například Česko-čínské centrum Univerzity Karlovy nebo konference rektora Tomáše Zimy. Za cíl měly mít vylepšování obrazu Číny v Česku a sinologové je kritizovali jako příliš příchylné k čínskému komunistickému režimu. V reakci na toto zjištění rektor problematické centrum zrušil. 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy