Vědci vytvořili nejpodrobnější mapu Země. Jde na web

Lucie Kalivodová
1. 7. 2009 10:40
Nejmodernější celosvětová digitální výšková mapa zaznamenává 99 % zemského povrchu.

Washington - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) a japonské ministerstvo obchodu sestavily téměř úplnou terénní mapu zemského povrchu.

Data, která jsou v této mapě zpracována, obsahují 1,3 milionu obrázků zachycujících zemský povrch.

Snímky byly pořízeny za pomoci nejmodernějších přístrojů z amerického satelitu Terra. Výsledkem je celosvětová digitální výšková mapa, která zaznamenává 99 % zemského povrchu a bude od nynějška zdarma ke stažení na internetu.

Satelit Terra, který je určen k mapování povrchu Země, má pomoci vědcům osvětlit problematiku týkající se například růstu vodního květu (hovorově žabinec), anebo třeba sopečných výbuchů.

Satelit Terra
Satelit Terra | Foto: NASA

"Jde o nejkompletnější, konzistentní celosvětová digitální data, jaká kdy byla k dispozici. Obsahují i výškové údaje," říká v tiskové zprávě NASA Woody Turner, který se na tvorbě mapy podílí.

"Tento unikátní soubor dat bude sloužit uživatelům a výzkumným pracovníkům ze všech vědních oborů, kteří pracují s údaji o převýšení a dalších vlastnostech terénu," tvrdí Turner.

Doposud nejkompletnější mapa zpracovaná podle údajů NASA pokrývala jen 80 % zemského povrchu. Nebyla však tak přesná, jako je mapa nynější. NASA nyní pracuje na sloučení starších dat s novými. Výsledkem má být další vylepšení globální mapy Země.

Mapu je možné stáhnout zde.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 50 minutami

Generál Řehka na Vítkově symbolicky převzal velení armády

Nastupující náčelník generálního štábu Karel Řehka ve čtvrtek na pražském Vítkově symbolicky převzal funkci od svého předchůdce Aleše Opaty. Při oslavách Dne ozbrojených sil mu dosavadní šéf armády předal bojový prapor generálního štábu. Oficiálně se funkce Řehka ujme od pátku. Funkci ve čtvrtek podobným způsobem převzal i nový náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn.

Sedmačtyřicetiletý Řehka, kterého prezident Miloš Zeman minulý týden jmenoval do hodnosti generálmajora, přichází do čela armády z pozice ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Vrací se do ní po dvou letech, kvůli vedení NÚKIB odešel do civilu. Dříve působil u speciálních sil v Prostějově, kterým i velel. Vyslán byl na několik zahraničních misí na Balkáně a v Afghánistánu a působil i ve velitelských strukturách v NATO. Absolvoval několik zahraničních kurzů včetně prestižního Rangers v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy