Vědci vykopávají masové hroby z první světové války

Roman Gazdík
5. 5. 2009 17:20
Stovky britských a australských vojáků mají být po více než 90 letech řádně pohřbeni
Přes přítomnost těžké techniky prý budou kopáči postupovat velmi opatrně
Přes přítomnost těžké techniky prý budou kopáči postupovat velmi opatrně | Foto: Reuters

Fromelles - Pro státy Dohody byla bitva u severofrancouzského městečka Fromelles 19. a 20. července 1916 katastrofou. Jejím záměrem bylo dobýt zdejší pozice německé armády a odvést německé síly od bitvy na řece Sommě o osmdesát kilometrů jižněji.

Místo toho měli Britové a Australané druhý den 2300 mrtvých a 5000 zraněných, aniž by splnili kterýkoliv ze svých cílů. Bitva je dodnes pro australskou armádu jednou z nejkrutějších porážek a podle organizace Australský válečný památník "nejhoršími 24 hodinami v celé australské historii".

225 až 400 těl

Skupina australských vojáků krátce předtím, než nastoupí u Fromelles k útoku, jen tři z nich bitvu přežili a všichni tři byli zraněni
Skupina australských vojáků krátce předtím, než nastoupí u Fromelles k útoku, jen tři z nich bitvu přežili a všichni tři byli zraněni | Foto: Australian War Memorial

Když boje ustaly, nabídlo německé velení Spojencům klid zbraní k odklizení zabitých, ti však odmítli. Němci poté pohřbili velký počet mrtvých do masových hrobů a trvalo více než devadesát let, než začaly práce, při kterých budou těla vojáků vykopána, identifikována a později i pochována na nedalekém hřbitově, jenž má být postaven právě pro tuto příležitost.

Nezisková organizace Komise Commowealthu pro válečné hroby (CWGC) fungující od roku 1917 odhaduje, že se v pěti masových hrobech, které byly poprvé prozkoumány v polovině minulého roku, nachází 225 až 400 těl.

„Je to největší nález vojenského druhu od konce druhé světové války," řekl CNN mluvčí CWGC Peter Francis. „Jsem členem komise už téměř 11 let a nic takového jsem dosud neviděl."

Identifikace obtížná

Tým složený z archeologů, geodetů, environmentalistů a počítačových a forenzních expertů chce oběti identifikovat jednak porovnáváním se seznamy padlých, jednak testy DNA blízkých příbuzných pohřešovaných osob.

Hroby na Sommě. I zbylým padlým od Fromelles se má dostat řádného pohřbu
Hroby na Sommě. I zbylým padlým od Fromelles se má dostat řádného pohřbu | Foto: Wikimedia Commons

Není však zatím jasné, kolik příbuzných pohřešovaných vojáků vědci najdou, ani zda budou ostatky obsahovat dostatek DNA k případné komparaci vzorků. Celkem se z první světové války pohřešuje ještě 165 tisíc vojáků Commonwealthu, společenství sdružujícího bývalé dominie a kolonie Velké Británie.

Fáze týkající se odkrývání hrobů, která započalo v úterý 5. května, by měla být skončena v září, v prosinci už bude dle plánu hotov hřbitov, kde mají být vojáci v jednotlivých hrobech pochováni.

Pohřby mají začít příští rok na jaře a hřbitov slavnostně inaugurován 19. července 2010 při příležitosti 94. výročí bitvy.

 

Právě se děje

Další zprávy