Los Angeles - Takzvaná Velká tichomořská odpadková skvrna alias Tichomořský odpadkový vír je obří plovoucí hromada odpadků o velikosti Španělska nalézající se nedaleko Havajského souostroví.
Shodou okolností se nachází v mořské přírodní rezervaci vyhlášené prezidentem Georgem W. Bushem.
Odpadky všemožného druhu - plastové láhve, textil, boty, rybářské sítě - se na tomto místě udržují díky mořským proudům, které sem stále přinášejí nové a nové kousky. Celková hmotnost cirkulujícího odpadu je odhadována na minimálně tři miliony tun.
Co s ním?
O tom, co s touto neoficiální největší skládkou na světě, debatuje americký Kongres už léta. Nyní se na místo vydal tým vědců z Kalifornské univerzity v San Diegu. Po tři týdny bude zkoumat, kolik materiálu se přesně na místě nachází, jakým způsobem se v oblasti pohybuje a jak se to následně dotýká zdejšího planktonu, ryb a ptáků.
„Otázkou je, jaký dopad mají tyto plastové kusy na malé tvory na spodním konci oceánového potravinového řetězce," citovala agentura Reuters Boba Knoxe, jednoho z výzkumníků, kteří už v oblasti strávili svůj první den.
Jejich základnou je 52 metrů dlouhá loď New Horizon, vybavená moderní laboratoří, kde mohou vědci zkoumat sebrané vzorky.
Odpadková polévka
Odpadková zóna tvořená dvěma „skvrnami", pojmenovanými vzhledem k situování vůči Havaji západní a východní, byla objevena roku 1997 oceánografem a jachtařským závodníkem Charlesem Moorem, který si oblastí zkracoval cestu.
"Kdykoli jsem vylezl na palubu, neviděl jsem kolem nic než odpadky," prohlásil tehdy překvapený objevitel.
Podle vědců ovšem nemají skvrny podobu jednolitého ostrova, ale spíše polévky, ve které místo kusů zeleniny nebo nudlí plavou odpadky. Většina nakumulovaného odpadu je tvořena malými kousky nacházejícími se pod hladinou, které nejsou při pozorování seshora vidět.
Plast místo potravy
Odpadkové skvrny se v průběhu roku pohybují až 1600 kilometrů směrem na jih a opět na sever. Během jevu známého jako El Niňo, kdy se voda v těchto místech oceánu otepluje, doplují ještě dále. Přibližně jedna pětina celkového množství odpadků pochází z lodí či ropných plošin. Zbytek doplaval od pevniny.
Podle Programu OSN na ochranu životního prostředí (UNEP) uhyne kvůli znečištění plasty ročně přes milion mořských ptáků a více než 100 000 mořských savců. Zvířata si totiž často odpadky pletou s potravou.
Kalifornští vědci budou dále zkoumat, jakým způsobem odpadky znečišťují oceán chemicky a zda na nich nemohou být přes moře transportovány invazivní druhy, které mohou být velmi nebezpečné rovnováze prostředí, kam nepatří.