Vědci: Ve Středomoří žijí stovky vorvaňů

mp, ČTK
14. 2. 2007 16:25
Řím - Středomořské vody brázdí stovky vorvaňů, tvrdí italští vědci. Nejnovější výzkum popírá, že by v oblasti žilo jen několik exemplářů.

Zvýšený výskyt vorvaňů, kteří dosahují délky až 18 metrů, dokládají vědci na výsledku akustického měření podmořské stanice umístěné nedaleko sicilské Catanie.

"Ačkoli ještě nemáme přesnou statistiku, zaznamenali jsme každé dva dny přítomnost tří až pěti exemplářů. Z toho lze vyvodit, že celková populace činí několik stovek kytovců," uvedl profesor bioakustiky Gianni Pavan z univerzity v Pávii pro list Corriere della Sera.

Jeho tým vycházel z informací, které mu poskytla podmořská stanice Nemo 1 nacházející se více než dva kilometry pod mořskou hladinou. Stanice se skládá ze 300 metrů dlouhého mřížovaného stožáru vybaveného optickými a akustickými čidly.

Měřili jste stejná zvířata, tvrdí skeptici

Mají tak turisté větší šanci obrovské kytovce spatřit? Mezinárodní fond na ochranu zvířat (IFAW) se domnívá, že ne. Vědci z této společnosti pozorování svých italských kolegů výrazně zpochybňují.

Ploutev vorvaně. Možná ji uvidíte i na dovolené
Ploutev vorvaně. Možná ji uvidíte i na dovolené | Foto: www.wikipedie.cz

Tvrzení, že se ve Středozemním moři pohybují vorvani po stovkách, odmítají. Odborníci z fondu na ochranu zvířat se domnívají, že sicilská stanice mapovala stále stejné jedince.

IFAW zkoumal výskyt vorvaňů v oblasti už v roce 2003. A dosáhl diametrálně odlišných výsledků. V Jaderském moři tehdy vědci objevili pouze 17 vorvaňů a průzkum oblastí jižně od Sicílie neodhalil dokonce ani jednoho.

Nejhlouběji se potápějící savec

Vorvaň je největší z ozubených velryb. Samci dorůstají do délky až 18 metrů a váží okolo 50 tun. Samice bývají zpravidla o čtyři metry kratší a o polovinu lehčí.

Vorvani jsou společně se svými příbuznými vorvaňovci nejhlouběji se potápějícími savci na světě. Noří se do hloubky 400 metrů a vydrží v ní až tři čtvrtě hodiny. Podle některých tvrzení se ale umí tento kytovec potopit až tři kilometry pod mořskou hladinu a stráví tam až dvě hodiny.

Zvíře, které sehrálo hlavní úlohu ve slavném americkém románu Moby Dick, patří k nejrozšířenějším druhům kytovců. Velrybáři lovili vorvaně nejen kvůli masu, ale také kvůli spermacetu - voskovité látce nacházející se v hlavě vorvaně, která se přidávala do kosmetiky nebo motorových olejů.

 

Právě se děje

Další zprávy