Průměrný čínský vysokoškolák ovládá průměrně 6000 znaků a 11 000 frází, napsala agentura Nová Čína.
Agentura se odvolává na studii čínského ministerstva školství a komise jazykovědců, kteří prozkoumali 8,9 milionu textů z novin, časopisů, internetu a televize.
"Naučit se čínsky není složité"
I když vědci zjistili, že existuje nejméně 1,65 milionu slov, využívá se pouze 110 000 slov, tedy 7 procent - zbytek jsou jména, názvy firem a organizací.
"To znamená, že není vůbec složité naučit se čínsky," řekl Li Jü-ming, ředitel jazykového ústavu při čínském ministerstvu školství.
Čína po komunistické revoluci v roce 1949 zjednodušila pravopis tak, že se prakticky přestalo používat na 80 procent čínských znaků. Ty na rozdíl od latinky popisují nejen výslovnost slov, ale vytvářejí také jejich obsah.
Mnoho znaků zaniklo
Mnohé z 50 000 piktogramů už tak zastaraly. Některé byly v dlouhých čínských dějinách použity pouze jednorázově - jde o znaky, které označují určité kmeny, místa nebo zvířata z mytologie.
V Hongkongu, na Tchaj-wanu a v čínských komunitách mimo Čínu se běžně používá více psaných znaků než v kontinentální Číně. Ale zjednodušení pravopisu dospělo i tam.
Způsobeno je to v neposlední řadě rostoucím hospodářským vlivem Číny a stoupajícím počtem zahraničních cest kontinentálních Číňanů.