Naděje pro nemocné Alzheimerovou chorobou. Nová látka má zpomalit postup demence, testují ji v USA

Zahraničí Zahraničí
29. 7. 2018 20:01
Testovaná látka dokáže redukovat plaky na mozku a zároveň zpomalovat postup demence, jejíž příčinou je v 60 procentech Alzheimerova choroba.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Chicago - Lidem trpícím Alzheimerovou chorobou svítá nová naděje. Američtí odborníci testují novou látku a mohlo by jít o skutečný milník.

Studie, jejíž výsledky vědci tento týden prezentovali na lékařské konferenci v Chicagu, uvádí, že medikament zřejmě vůbec poprvé dokáže redukovat plaky na mozku a zároveň zpomalit postup demence. Bojuje tak zároveň proti symptomům nemoci i skutečným fyzickým změnám.

Látka je zatím v druhé fázi testování, jíž se účastnilo téměř 900 pacientů, a čeká ji ještě řada rozsáhlých testů. Ty poté prokážou, nebo vyvrátí její skutečnou efektivitu.

Alzheimerova choroba je v současnosti příčinou téměř dvou třetin případů demence a je považována za nevyléčitelnou. Existující medikamenty pro 44 milionů lidí, které chorobou trpí, se setkávají jen s malým úspěchem. Dokážou například zpomalit ztrátu paměti, ale pouze o několik měsíců.

Počet pacientů trpících touto nemocí přitom neustále roste. Odhady tvrdí, že během 30 let se číslo může i ztrojnásobit.

"Nevím, jestli jsme na to opravdu 'kápli'. Je důležité nedělat předčasné závěry. Ale jako potvrzení celého konceptu, cítím, že je to velmi povzbudivé," uvedla pro list New York Times Reisa Sperlingová, šéfka ústavu pro výzkum Alzheimerovy choroby v Bostonu. Sama se studie nicméně neúčastnila.

Do testování se zapojilo 856 pacientů z Evropy, Japonska a USA v počáteční fázi nemoci. Nemocní byli rozděleni do několika skupin. Nejúspěšněji s chorobou bojovala skupina 161 lidí, kteří dostávali největší dávku zkoušené látky. Významné zlepšení zaznamenaly čtyři pětiny z nich. Tito pacienti také oproti skupině užívající placebo během kognitivních a funkčních testů prokázali o 30 procent menší zhoršování paměti a dovedností.

"Neřekl bych, že je to kvantový skok. Je to přesvědčivý pohyb jehly. Ale není jasné, že se jehla pohnula natolik, aby změnila lidské životy," reagoval opatrněji na výsledky studie lékař Samuel Gandy z výzkumného centra Mount Sinai.

Podle něj by šlo o opravdovém úspěchu hovořit až ve chvíli, když by lék pacientům pomohl prodloužit období samostatnosti, kdy mohou fungovat běžným způsobem a bez pečovatele.

Video: Svítící DNA pomůže odhalit zavčas rakovinu i další nemoci 

Přelomový objev? Svítící DNA pomůže odhalit zavčas rakovinu i další nemoci | Video: Akademie věd
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, pokud bude ve vzájemných vztazích panovat úcta.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 30 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
Další zprávy