Wellington - Případ Novozélanďanky, která před dvěma lety zemřela poté, co údajně každý den vypila osm litrů coca-coly, vyvolal na internetu bouřlivou diskusi o tom, nakolik škodlivé je požívání nápojů obsahujících kofein.
Deník Spiegel on-line, který konzultoval několik odborníků na danou tematiku, dochází k jednoznačnému závěru. Nadměrné pití coca-coly zcela nepochybně není to nejlepší, co člověk může udělat pro své zdraví. Nápoj sám o sobě ale nebezpečný pro člověka není, a to ani v extrémních množstvích.
Vážné zdravotní potíže může několik litrů coca-coly denně v delším časovém horizontu způsobit jen v případě, že dotyčný trpí nějakou kardiovaskulární chorobou.
V tom smyslu zněl i rozsudek novozélandského soudu, který odmítl, že by smrt třicetileté Natashy Harrisové v roce 2010 způsobily obrovské dávky coca-coly, které pravidelně pila. Soudci však připustili, že k jejímu skonu mohly přispět. Harrisová totiž vedla celkově velmi nezdravý život a kouřila až třicet cigaret denně.
Jak zdůrazňují experti, pro zdravého člověka představuje smrtelnou dávku kofeinu deset gramů tohoto alkaloidu. Znamenalo by to, že by musel vypít v rychlém sledu sto šálků kávy, dvě stě šálků černého čaje či sto litrů coca-coly.
Pro srovnání: jeden šálek středně silné kávy obsahuje asi 80 miligramů kofeinu, tedy 0,08 gramů.
Je ale velmi nepravděpodobné, že bychom si mohli přivodit smrt předávkováním kávou. Již po přijetí desetiny smrtícího množství kofeinu začne totiž naše tělo vysílat varovné signály v podobě mohutného bušení srdce a extrémní úrovně krevního tlaku a na látku, kterou správně identifikuje jako jed, reaguje násilným vyprázdněním žaludku.
Nebezpečné jsou koncentráty
Ve světě byly sice tu a tam zaznamenány případy, kdy zejména mladí lidé zemřeli, když v opilosti požili vysoké dávky kofeinu, ty se ale do našeho těla mohou dostat jen v koncentrátech.
Právě ty jsou nebezpečné. O riziku lze ovšem kupříkladu hovořit u energetických nápojů, jako je Red Bull. Smrtelnou dávku požijeme v případě, že ho vypijeme třicet litrů.
V září roku 2010 zemřel kupříkladu třiadvacetiletý Brit, který pozřel dvě lžičky kofeinového prášku, které mohutně zapil energetickým drinkem. V listopadu 2006 si přivodil smrt devatenáctiletý americký středoškolák, jenž se chtěl udržet v bdělém stavu pomocí kofeinových tablet. Spolykal jich ale takové množství, že to odpovídalo třem gramům čistého kofeinu.
Samotný kofein ještě ale nemusí způsobit smrt, tu má v případě požívání extrémních množství nápojů obsahujících alkaloid za následek spíše hypokalémie, kritický nedostatek draslíku v organismu. Ten z našeho těla ostatně odplavují všechny nápoje, pokud je pijeme v obrovských množstvích.
Pro zdravé fungování ledvin by měl člověk vypít denně nejméně dva litry vody, již čtyřnásobné množství by ale v delším časovém období mohlo vést právě k hypokalémii.
Na tuto skutečnost upozornil také koncern Coca-cola, když se oficiálně vyjadřoval ke smrti Natashy Harrisové, beznadějně závislé na pití nápoje, který svým výrobcům vynese během jednoho roku osm miliard dolarů.