Kyjev - Země je potenciálně v ohrožení. Ukrajinští astronomové totiž objevili obří asteroid, který by se s naší planetou mohl za 19 let srazit, byť riziko je prozatím velmi malé
Pokud by se ale obavy vědců naplnily, svět, jak ho známe dnes, 26. srpna 2032 zanikne.
Planetka 2013 TV135 o průměru 410 metrů by v případě srážky se Zemí způsobila katastrofu odpovídající výbuchu 2500 jaderných hlavic. Lidstvo by zřejmě přežilo, exploze by ale diametrálně změnila podmínky ve vzduchu, na souši i v oceánech.
Výbuch by primárně zasáhl území o rozloze téměř 260 000 čtverečních kilometrů.
Objev astronomů z Krymské astro-fyzické observatoře už potvrdili i jejich kolegové z Itálie, Španělska, Velké Británie a Ruska, píše se na stránkách Centra pro asteroidy při Mezinárodní astronomické unii.
Připravme se, nabádá ruský vicepremiér
"Je to obrovská výzva pro náš kosmický průmysl," poznamenal na Twitteru objev asteroidu ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin, jenž už delší dobu volá po vybudování ochranného systému před asteroidy.
Pravděpodobnost srážky 2013 TV135 se Zemí vědci v současné době odhadují na 1:6300, což je velmi málo. Zároveň ale zmíněný asteroid představuje jedno z nejnebezpečnějších těles, jež se k naší planetě blíží.
S tím, jak se budou matematické modely zpřesňovat, se navíc může odhadovaná pravděpodobnost měnit. Podle Timura Krayčka z observatoře, jejíž experti asteroid objevili, bude možné dráhu 2013 TV135 lépe popsat v roce 2024 a následně ještě zpřesnit v roce 2028, napsala agentura RIA Novosti.
Pokud by se tak planetka měla se Zemí přeci jen srazit, lidstvo bude mít čas, aby se na hrozbu z vesmíru připravilo.
K panice však zatím rozhodně není důvod. Podle Dona Yeomanse z amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) současné odhady předpokládají, že se 2013 TV135 Zemi na 99,9 % vyhne.
V současné době je asteroid označen jako "potenciálně nebezpečný", což na turínské stupnici od 1 do 10 odpovídá 1, tedy nejmenšímu nebezpečí. Na druhou stranu nyní astronomové vědí pouze o dvou takových tělesech. Ostatním byla přidělena 0, tedy žádné nebezpečí.