Ve Švédsku začal proces s americkým raperem A$AP Rockym. Zastal se ho i Trump

ČTK ČTK
30. 7. 2019 10:54
Ve Stockholmu začal soudní proces s americkým raperem A$AP Rockym, který čelí obvinění z napadení při pouliční rvačce koncem června v ulicích švédského hlavního města. Třicetiletý hudebník, jehož skutečné jméno je Rakim Mayers, tvrdí, že jednal v sebeobraně. V úterý v soudní síni na úvod procesu prohlásil, že se cítí nevinný. Pokud bude shledán vinným, hrozí mu až dvouleté vězení.
A$AP Rocky.
A$AP Rocky. | Foto: Reuters

Případ A$AP Rockyho je ostře sledován médii i proto, že se do něj osobně vložil americký prezident Donald Trump, který vyzval k propuštění hudebníka a zaručil se za jeho případnou kauci. Agentura Reuters k tomu nicméně podotkla, že ve švédském právním řádu není institut kauce zavedený.

Rapera podpořily také některé celebrity jako Kim Kardashianová Westová či zpěvák Justin Bieber a krátce po zatčení vzniklo hnutí žádající spravedlnost pro Rockyho (#JusticeForRocky).

Podle švédských médií v úterý před soudní budovou ve Stockholmu čekalo 70 novinářů ze 40 zemí.

Společně s A$AP Rockym jsou souzeni také další dva muži, podle agentury AP zřejmě členové jeho doprovodu, s nimiž byl třicetiletý hudebník, producent a model z Harlemu 3. července zatčen v souvislosti s bitkou v centru švédské metropole, která se odehrála 30. června. Soudní jednání by mělo pokračovat ve čtvrtek a v pátek.

Podle obžaloby A$AP Rocky a jeho společníci napadli v nočních hodinách 19letého Mustafu Jafariho, který při bitce utržil rány lahví a byl zmlácen a zkopán, když byl na zemi. Právě Rocky prý napadeného muže strhl na zem. Obžaloba chce předložit soudu mimo jiné množství fotografií, na nichž jsou vidět Jafariho řezné rány, modřiny a zakrvácené oblečení.

A$AP Rocky tvrdí, že Jafari jeho a další dva muže v ulicích pronásledoval a provokoval, což napadený mladík popírá.

Raper přijel do Švédska kvůli vystoupení na hip-hopovém festivalu. Kvůli svému zadržení musel zrušit zbytek svého evropského turné.

 

Právě se děje

Další zprávy