Ve sklepě jsem byla Bibiana, píše Kampuschová v knize

Monika Horáková
6. 9. 2010 20:05
Natascha Kampuschová představí novou knihu o únosu a více už vzpomínat nechce.

Vídeň - Příběh dnes již dvaadvacetileté Rakušanky Nataschy Kampuschové obletěl svět v roce 2006. Tehdy se po osmi letech dostala z úkrytu, do kterého ji po únosu zavřel Wolfgang Priklopil jako osmiletou dívku.

Po jejím útěku spáchal Priklopil sebevraždu. Příběh Nataschy Kampuschové se ze dne na den stal středem pozornosti nejen médií, ale také vyšetřovatelů.

Po čtyřech letech znovunabyté svobody vydává Natascha Kampuschová knihu, v níž detailně popisuje, co se během osmi let po únosu dělo. Vzpomínky s názvem "3096 dní" představí ve čtvrtek ve Vídni. Knížka má podle ní být poslední tečkou za minulostí.

"Měl to se mnou snadné. Měřil 1,72 metru a já jen 1,50. Měla jsem nadváhu a obratnost mi vždy spíše chyběla. Navíc jsem měla na zádech těžkou aktovku. Všechno to trvalo jen pár sekund," popisuje v knize Kampuschová podle deníku Bild první momenty únosu. Ten se odehrál nedaleko její školy.

"Přikázal mi, abych si sedla do bílé dodávky na zem a mlčela. Protože mezi nákladním prostorem a řidící kabinou nebyla v dodávce žádná přepážka, slyšela jsem, jak hekticky ťuká do klávesnice telefonu," pokračuje Kampuschová.

Na zneužití jsi ještě moc malá, řekl prý Priklopil

Kampuschová si také vzpomíná, že z četných seriálů, které viděla v televizi, věděla, že musí s únoscem hovořit. Zeptala se ho, zda ji teď zneužije. "Na to jsi ještě moc malá, to bych neudělal" odvětil údajně Priklopil. Poté jí oznámil, že ji převeze do lesa a tam ji předá dalším lidem. "Pak už s tou věcí nebudu mít nic společného," řekl.

Domluvené setkání se však neuskutečnilo, protože zmiňovaní lidé do lesa nepřijeli. Priklopil proto Nataschu převezl do svého domu ve Straßhofu.  

On byl Mistr, já Bibiana, vzpomíná Kampuschová

Po roce věznění v zabezpečeném sklepě se Priklopil rozhodl svou zajatkyni přejmenovat. "Chtěl mi říkat Maria, já jsem si ale prosadila jméno Bibiana," vzpomíná Kampuschová. Sama prý musela Priklopila oslovovat "mistře", případně "maestro".

Wolfgang
Wolfgang | Foto: Reuters

Kampuschová se v knize rozepisuje také o bití a fyzickém napadání ze strany Priklopila. Dokud byla menší, musela rány podle svých slov vydržet. Čím ale byla starší, tím více se bránila. Po obdobných soubojích jí Priklopil přestal nosit jídlo, aby pro příště neměla tolik síly.

Priklopil ji také nutil, aby uklízela v jeho domě. Jak píše server Mail Online, často si rovněž musela oholit své vlasy. "Vždycky jsem chtěl mít otroka," říkával jí. Kampuschová se několikrát pokusila o sebevraždu.

Po osmi letech se jí podařilo utéct. Čistila právě Priklopilovo auto, když se "maestro" vzdálil, aby vyřídil jeden telefonát.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Veřejné slyšení k údajnému střetu zájmů a dotační politice EU chystají na duben senátoři

Senátní komise pro posouzení auditů Evropské komise chce koncem dubna uspořádat veřejné slyšení, které se má týkat dotační politiky EU a údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Předseda komise Zdeněk Nytra z klubu ODS ve čtvrtek řekl, že slyšení by se mělo konat 28. dubna.

Pozván na něj bude i ministerský předseda, který střet zájmů popírá a účast přímo na jednání komise odmítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy