Posun v případu Kampuschové, Priklopil neměl komplice

jem,čtk
8. 1. 2010 14:08
Výsledek vyšetřování dnes představila policie na tiskové konferenci.

Vídeň - Natascha Kampuschová, jejíž příběh obletěl celý svět, svému únosci Wolfgangu Priklopilovi prý utekla celkem třikrát, ale dvakrát se k němu sama vrátila.

Podle ČTK to s odkazem na výsledky vyšetřování napsal rakouský magazín Profil.

Priklopil Kampuschovou unesl jako desetiletou školačku v roce 1998. Osm let ji držel v upraveném sklepě svého domu.

V srpnu 2006 se jí již jako osmnáctileté dívce podařilo uprchnout. Únosce poté spáchal sebevraždu.

Podle vyšetřovatelů Natascha Kampuschová činy svého věznitele spíše zlehčuje nebo úplně popírá. S jeho sebevraždou se podle nich nikdy nevyrovnala. Své dva návraty do Priklopilova příbytku vysvětluje mocí, kterou nad ní měl.

Poprvé podle magazínu Kampuschová utekla Priklopilovi z bytu, který rekonstruoval. Podruhé to bylo z únoscova domu. 

Televizi ORF ale státní zástupce Thomas Mühlbacher návraty nepotvrdil. "Vyšetřování ukazuje, že paní Kampuschová udělala pokusy o útěk, které se ale nezdařily," řekl státní zástupce. Vyšetřování podle něj neprokázalo, že by se po útěku vrátila. Označil to za "čistou legendu". Dodal, že se Kampuschová pokusila podle své výpovědi uprchnout z jednoho vídeňského bytu, z únoscova domu se sklepem a z lyžařského výletu.

Foto z doby, kdy byla unesena.
Foto z doby, kdy byla unesena. | Foto: Reuters

Rakouská policie se nejdříve domnívala, že měl Wolfgang Priklopil komplice. Předtím, než spáchal sebevraždu, totiž telefonoval svému příteli Ernstovi H. a strávil s ním poslední chvíle před smrtí. Vyskytlo se podezření, že Priklopil unesl dívku na objednávku a nepočítal od počátku s tím, že ji sám bude věznit. 

Ernst H. deset dní po únosu Priklopilovi převedl na účet půl milionu šilinků. Za dalších deset dnů se mu obnos vrátil přes konto Priklopilovy matky. Sumu prý únosci půjčil na nákup Porsche. Naposledy ale tvrdil, že chtěl jen vyprat své firemní peníze, napsal magazín.

Domněnky o údajném komplicovi však byly nakonec vyvráceny. Policie vyslechla 110 osob a odebrala vzorky DNA v Priklopilově domě. Žádná ze stop existenci komplice nepotvrdila.

 

Právě se děje

Další zprávy