Ve Francii ubývá slečen. Kvůli genderové rovnoprávnosti

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
14. 1. 2012 22:00
Oslovení slečno je podle starosty Cesson-Sévigné neuctivé, všechny dámy proto budou paní

Cesson-Sévigné - Ze západofrancouzského města Cesson-Sévigné zmizely slečny.

Ne že by měli nezadaní muži smůlu, musejí si jen zvyknout na to, že v rámci genderového zrovnoprávnění jsou vdané i svobodné ženy na základě úředního výnosu radnice od ledna oslovovány stejně. Alespoň oficiálně.

Starosta Cesson-Sévigné rozhodnutí vymýtit z oficiálních dokumentů oslovení Mademoiselle opírá o evropskou chartu rovných práv mužů a žen.

Od letoška jsou proto v korespondenci s úřady oslovovány jako Madame dospívající dívky stejně jako šedivějící babičky nebo aktivní třicetileté ženy.

"Chceme se vyhnout diskriminačním nebo nediskrétním výrazům. Používání dvou odlišných termínů pro ženy podle toho, zda jsou, nebo nejsou vdané, je diskriminace žen, jelikož podobné rozlišení v případě mužů neexistuje," vysvětluje radnice šestnáctitisícového města.

V Evropě nejde o žádnou novinku. Německo se s Fräulein rozloučilo už v roce 1972, v anglicky mluvících zemích je zase na ústupu oslovení miss, píše server BBC.

V anglofonním světě ale mají berličku, která jim umožní nezaplétat se. Neví-li se, zda je oslovovaná vdaná, či ne, tedy, je-li pro ni vhodné oslovení Miss či Mrs, lze zvolit neutrální Ms.

Starosta Michel Bihan žádné nuance nepotřebuje. V roce 2008 byl zvolen na základě kampaně, která slibovala eliminaci veškeré nerovnoprávnosti. O budoucím Cesson-Sévigné tehdy hovořil jako o "městě pro všechny", což by dnes v rámci korektnosti asi sdělil přesněji a mluvil o městě pro všechny muže a všechny ženy, což se dá ve francouzštině říci pouze s pomocí zájmen.

"Je to pro nás přirozené rozhodnutí. Je to symbolické, jedno z gest mezi mnohými," řekl Bihan. Jeho město ale není zdaleka první, které se slečnami skoncoval. V roce 2007 už tak učinila i radnice nedalekého Rennes.

 

Právě se děje

Další zprávy