Manželka velvyslance USA podpořila české feministky

Tereza Šídlová
8. 3. 2011 22:20
Vystoupila na konferenci, kde kritiku sklidil i premiér za "pánský klub" na vládě
Dr. Lindsay Kaplan vystoupila na konferenci Ženy a leadership v globalizujícím se světě
Dr. Lindsay Kaplan vystoupila na konferenci Ženy a leadership v globalizujícím se světě | Foto: Tereza Šídlová

Praha - České aktivistky prosazující rovnost žen a mužů získaly nečekanou posilu.

V den, kdy se slaví MDŽ, se na veřejnosti poprvé představila manželka nového amerického velvyslance a osobního přítele prezidenta Baracka Obamy, Lindsay Kaplan.

"Dvaadvacet let po sametové revoluci vyspěla Česká republika do demokratické země, která prosazuje a chrání práva utlačovaných, včetně žen a dětí, v zemích jako je Barma, Kuba, Bělorusko a Afghánistán. Ale spoustu práce zbývá udělat i tady doma, speciálně co se týče rovnosti pohlaví," vzkázala Čechům Američanka.

Od manažerek, žen z akademické a neziskové sféry si na konferenci Ženy a leadership v globalizujícím se světě v Americkém centru v Praze vysloužil kritiku i český premiér Petr Nečas - za to, že ve vládě nemá jedinou ženu.

O komunistickém MDŽ vědí i v Americe

Než Lindsay Kaplanová kvůli manželově diplomatické misi opustila Washington, vedla tato znalkyně Shakespeara na Georgetownské univerzitě například i seminář "Gender a hebrejská Bible".

"Chápu, že MDŽ má tady v Česku negativní konotaci z dob komunismu," uvedla svou úterní řeč znalecky.

Poukázala například na rozdíl v platech mezi muži a ženami, problematiku domácího násilí a také nerovnoměrné zastoupení žen a mužů od vědy až po politiku.

Těmto problémům podle ní čelí ženy na obou stranách Atlantiku.

Zaznělo to jasně: Ldská práva jsou ženská práva a ženská práva jsou lidská práva.
Zaznělo to jasně: Ldská práva jsou ženská práva a ženská práva jsou lidská práva. | Foto: Tereza Šídlová

Clintonová nebo Masaryk?

"Už nelze tolerovat, aby se ženská práva diskutovala odděleně od lidských práv. Jinými slovy lidská práva jsou ženská práva a ženská práva jsou lidská práva," citovala slova americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové Kaplanová.

Těžko říct, zda šlo o záměr, ale podobnou myšlenku shodou okolností nahlas a celkem odvážně vyslovil už před sto lety na americké půdě jeden český myslitel - budoucí první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk v přednášce s podtitulem Není ženské otázky - je otázka lidská.

Na konferenci vystoupily také ženy, které pracují na vysokých manažerských pozicích a zároveň se zabývají rovnými příležitostmi mezi muži a ženami.

"Říkají mi gender komando, a to jsem ,blondýna'!" řekla na konferenci jedna z panelistek, manažerka filantropie a společenské odpovědnosti z firmy IBM Monika Ladmanová.

Za byznys a jeho snahu vyjít vstříc ženám na konferenci, kterou pořádala nadace Open Society Fund a ProEquality společně s Velvyslanectvím USA, také mluvil jeden ze dvou mužů v sále, ředitel vnějších vztahů Škoda Auto Radek Špicar.

České političky? Mopslíci

Hodně se u příležitosti 100. Výročí MDŽ mluvilo o současné české politice.

K současnému zastoupení žen v politice se vyjádřila i socioložka Jiřina Šiklová
K současnému zastoupení žen v politice se vyjádřila i socioložka Jiřina Šiklová | Foto: SZ

"Dnešní ženy v politice za svými šéfy často pobíhají jako mopslíci, pejsci," zhodnotila české ženy v politice socioložka Jiřina Šiklová v publiku.

A došlo i na současnou vládu, v níž nesedí jediná žena.

Bývalý šéf vládní sekce lidských práv na Úřadu vlády Czeslaw Walek, dnes člen Správní rady Nadace Open Society Fund, řekl, že ženy málo daly najevo nelibost s čistě mužským zasedacím pořádkem na vládě Petra Nečase.

"Vždyť jsme ženy vykroužkovaly nahoru! To, že nakonec během vyjednávání o vládě ženské kandidátky z různých pozic vypadly, na to už jsme neměly žádný vliv," uvedla novinářka Jana Šmídová.

 

Právě se děje

Další zprávy