"Vatileaks". Soud s komorníkem papeže Benedikta začal

Radim Klekner Radim Klekner
29. 9. 2012 15:10
Obviněný Paolo Gabriele tvrdí, že chtěl Vatikán zbavit zla a korupce
Papež Benedikt XVI.
Papež Benedikt XVI. | Foto: Reuters

Vatikán - Odhalil jsem nepravosti uvnitř Vatikánu, Svatý stolec jsem chtěl ale jen přivést zpět na pravou cestu. Těmito slovy hájil šestačtyřicetiletý komorník papeže Benedikta XVI. Paolo Gabriele fakt, že před časem poskytl tisku dopisy a další písemnosti hlavy katolické církve, v nichž se hovoří o podivných praktikách při správě církevního státu.

V sobotu stanul Gabriele společně s vatikánským počítačovým expertem Claudiem Sciarpellettim před soudem, protože se italští vyšetřovatelé domnívají, že dokumenty odcizil s nekalými úmysly a za přitěžujících okolností. V procesu, kterému se dostalo mediální přezdívky Vatileaks, mu hrozí až šest let vězení.

Soudci v sobotu rozdělili proces s Gabrielem a jeho údajným spolupachatelem na dva samostatné a líčení s Gabrielem odročili na úterý.

Sobotní přelíčení bylo veřejné, což je pro Vatikánský tribunál podle komentářů bezprecedentní. Vstup do soudní síně byl umožněn osmi novinářům, kteří po skončení prvního stání měli informovat své kolegy v předsálí. Také úterní slyšení má být veřejné.

Komorník podle svých slov přišel ve Vatikánu na stopu "všudypřítomného zla a korupce" a rozhodl se jednat. Neobrátil se však na papeže, nýbrž na novináře Gianluigiho Nuzziho, který dříve pracoval v deníku Il Giornale blízkém expremiérovi Silviu Berlusconimu a v italské televizi nyní moderuje vlastní pořad, a kopie dokumentů mu předal.

Výňatky z nich se brzy objevily v médiích a rozpoutaly nejzávažnější krizi během více než sedmiletého pontifikátu Benedikta XVI. Kniha, kterou Nuzzi o skandálu vydal, se rázem stala bestsellerem.

Hovoří se v ní o korupci, nepotismu, zakázkách s nafouknutými náklady i praní špinavých peněz, do nichž měla být zapletena Vatikánská banka. Ta na sebe ostatně upoutala pozornost italských vyšetřovatelů v souvislosti s podezřelými mnohamilionovými transfery peněz již před několika lety.

Hlava katolické církve tvrdí, že obraz Vatikánu, jaký vytvořila část médií,
Hlava katolické církve tvrdí, že obraz Vatikánu, jaký vytvořila část médií, | Foto: Reuters

Spiknutí proti Opus Dei?

V Itálii přitom jen málokdo pochybuje o tom, že Gabriele - zatčený v květnu po několikaměsíčním pátrání po tajuplné osobě, jež má přístup do papežových komnat, odkud vynáší tajné informace - jednal z vlastní iniciativy.

Italská média jsou přesvědčena, že za vším je boj o moc ve vatikánské hierarchii, kde proti sobě stojí státní tajemník kardinál Tarcisio Bertone a kardinálský vikář římské diecéze Camillo Ruini blízký ultrakonzervativnímu sdružení Opus Dei na straně jedné a někdejší náměstek vatikánského guvernéra a nynější papežský nuncius ve Washingtonu arcibiskup Carlo Maria Vigano a osobní sekretář Benedikta XVI. Georg Gänswein na straně druhé.

Největší poprask vyvolal Viganův dopis papeži, v němž se arcibiskup rozepisuje o korupci ve Vatikánu a v němž si stěžuje na pomlouvačnou kampaň, která proti němu byla rozpoutána, když se nekalým praktikám pokoušel čelit. Do Washingtonu Vigana "odsunul" právě Bertone.

Gabriele svůj čin hájí tím, že pětaosmdesátiletý papež o korupčních praktikách uvnitř Svatého stolce "nebyl dostatečně informován" a on nenašel jiný způsob, jak na ně upozornit.

Benedikt XVI. celý případ komentoval pouze s tím, že "obrázek Vatikánu vytvořený médii neodpovídá realitě".

Proces, který dnes začal, se přitom omezí jen na okolnosti toho, jak a proč papežův komorník dokumenty vynesl na světlo, a nebude se zabývat podezřením z korupce, o níž se v nich hovoří.

Soudci podle agentury AFP na žádost jednoho z advokátů v sobotu rozhodli případ rozdělit a Sciarpellettiho soudit zvlášť. Proces s informatikem, který je podezřelý ze spoluúčasti, se uskuteční později, datum ale podle AFP upřesněno nebylo.

Proces s Gabrielem má pokračovat v úterý výslechem obžalovaného. Soudci přitom zamítli stížnost Gabrielova obhájce na údajnou nekompetentnost soudu.

Rozhodli také, že výsledky vyšetřování kardinálské komise nebudou připuštěny jako důkaz, a nařídili předvolat jako svědka papežova osobního tajemníka Gänsweina, Gabrielova přímého nadřízeného, některými považovaného za papežovu šedou eminenci.

 

Právě se děje

Další zprávy